Grzybobranie - nowe przepisy prawne

2020-06-29 12:46 Magda Mazurek

Idąc na grzyby trzeba wiedzieć nie tylko, które grzyby można zbierać, ale także jak się zachować w lesie. W przeciwnym razie możemy dostać mandat na kwotę 500 zł. Za co?

Sezon na zbieranie grzybów rozpoczął się w pełni. Ulewne deszcze sprawiły, że w lasach jest prawdziwy wysyp grzybów. I na szczęście w Polsce można je zbierać (nie wszyscy mają tyle szczęścia - w Holandii jest to nielegalne, a w Niemczech można dostać mandat, jeśli przekroczyło się dozwoloną ilość zebranych grzybów). Trzeba jednak wiedzieć, jak się zachować w lesie.

Warto wiedzieć: Zatrucia grzybami. Masz te objawy? To może być zatrucie grzybami

Przede wszystkim nie można wjeżdżać samochodem do lasu i parkować w nim. To płoszy zwierzęta, jest niebezpieczne dla pasażerów (drogi w lesie nie są przystosowane do jazdy samochodami), a może nawet zakończyć się kolizją - z drzewem lub jakąś maszyną, która pracuje w lesie. I taki wjazd może zakończyć się mandatem, jeśli straż leśna lub policja zauważy samochód. 

Polecamy: Czy warto jeść grzyby?

Gdzie zbierać grzyby?

Mandatem może się zbieranie grzybów w nieodpowiednim miejscu. Grzybów nie wolno zbierać na terenie prywatnej posesji, na terenie instytucji i w rezerwach przyrody.

Mandat za złe zbieranie?

Tak - mandat można dostać także za wyrywanie grzyba i niszczenie runa leśnego. 

Czytaj też: Jak jeść grzyby, żeby nie były ciężkostrawne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE