Groźne powikłanie po małpiej ospie. Pojawiło się 3 dni po stwierdzeniu zakażenia

2022-09-05 10:59

Małpia ospa to choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy. Należy on do tej samej rodziny wirusów, co wirus wywołujący ospę prawdziwą. Choroby wirusowe często powodują problemy z sercem. Zapalenie mięśnia sercowego miało związek z infekcją ospy już wcześniej. Teraz jednak naukowcy opisali studium przypadku, które dowodzi, że wirus małpiej ospy „może powodować uszkodzenie serca o podłożu immunologicznym”.

Medyk czyta dokumenty
Autor: Getty Images

Pacjentem, na podstawie którego badacze doszli do takich wniosków, jest 31-letni mężczyzna. Zgłosił się on do przychodni pięć dni po wystąpieniu objawów małpiej ospy. Miał gorączkę, pogorszone samopoczucia, bóle mięśni i widoczne zmiany na twarzy, dłoniach i genitaliach. Mężczyźnie wykonano wymaz PCR ze zmiany skórnej, który potwierdził zakażenie wirusem małpiej ospy. Trzy dni później pacjent ponownie udał się do przychodni, tym razem z objawem ucisku w klatce piersiowej, który promieniował do lewego ramienia.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Małpia ospa przyczyną problemów z sercem?

Na podstawie zgłaszanych objawów, przyjęto go na oddział intensywnej terapii. Wstępne EKG wykazało rytm zatokowy z nieswoistymi zaburzeniami repolaryzacji komór, a rutynowe badania laboratoryjne wykazały podwyższony poziom białka C-reaktywnego, fosfokinazy kreatynowej (CPK), troponiny I o wysokiej czułości i mózgowego peptydu natriuretycznego (BNP), z których wszystkie mogą wskazywać na uraz stresowy do serca. Badanie kardiologiczne rezonansu magnetycznego (CMR) potwierdziło, że 31-latek cierpi na ostre zapalenie mięśnia sercowego.

„Ten przypadek podkreśla zaangażowanie serca jako potencjalne powikłanie związane z zakażeniem małpią ospą” – powiedziała Ana Isabel Pinho, MD z wydziału kardiologii w Szpitalu Uniwersyteckim São João w Portugalii, główna autorka badania.

„Wierzymy, że zgłaszanie tego potencjalnego związku przyczynowego może zwiększyć świadomość społeczności naukowej i pracowników służby zdrowia na temat ostrego zapalenia mięśnia sercowego jako możliwego powikłania związanego z ospą małpią; i może być pomocne w ścisłym monitorowaniu chorych pacjentów w celu dalszego rozpoznania innych powikłań w przyszłości ” - dodała.

Po tygodniu, stan pacjenta znacznie się poprawił i został on wypisany ze szpitala. „Dzięki temu ważnemu studium przypadku rozwijamy głębsze zrozumienie ospy małpiej, wirusowego zapalenia mięśnia sercowego oraz sposobów dokładnego diagnozowania i leczenia tej choroby” – powiedziała dr Julia Grapsa, redaktor naczelna JACC: Case Reports .

„Autorzy tego badania wykorzystali mapowanie CMR, kompleksowe narzędzie do obrazowania, aby pomóc w diagnozowaniu zapalenia mięśnia sercowego. Pochwalam autorów tego cennego przypadku klinicznego w krytycznym czasie, gdy ospa małp rozprzestrzenia się na całym świecie” - podkreśliła Grapsa.

Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że niezbędne są dalsze badania nad związkiem małpiej ospy a zapaleniem mięśnia sercowego.

Od początku epidemii małpiej ospy, u niektórych osób, które miały pozytywny wynik zakażenia tym wirusem, faktycznie rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego. Eksperci ds. chorób zakaźnych twierdzą, że jest to prawdopodobnie rzadkie powikłanie. „W miarę trwania epidemii usłyszymy o kilku kolejnych przypadkach, ale nie spodziewam się, że liczba będzie duża” – powiedział dr Jorge Salinas, specjalisty chorób zakaźnych i epidemiologa szpitalnego na Uniwersytecie Stanforda.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki