Gra na zdrowie z Instytutu Żywności i Żywienia

2017-12-04 14:03

Marchewka zamiast chipsa? Szklanka wody zamiast słodkiego napoju? Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania się i aktywnego spędzania czasu? Pomocna może być w tym gra na smartfony pt. „Zdrowice” stworzona przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.

Gra na zdrowie z Instytutu Żywności i Żywienia
Autor: Materiały prasowe

Właściwa dieta i ruch mają ogromny wpływ na rozwój dzieci, na ich dobre samopoczucie, kondycję, odporność, a także wyniki w nauce. Wykształcenie w dzieciach właściwych nawyków żywieniowych zaowocuje zdrowiem w ich dorosłym życiu. Jak jednak w ciekawy sposób przekazać im tę wiedzę? Z pomocą przyszli: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia oraz nowe technologie.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia, specjaliści z Instytutu opracowali i stworzyli aplikację dla dzieci i młodzieży o nazwie „Zdrowice”. To gra na smartfony, która zachęca do regularnego spożywania warzyw, owoców i wody, a także do aktywności fizycznej. Wyrabia zdrowe nawyki, które są ekspresowo nagradzane, a efekty widać natychmiast na ekranie smartfona.

- Na zdrowie dzieci wpływa wiele czynników – mówi dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Pracowni Żywienia Zbiorowego Dzieci i Młodzieży. - W aplikacji szczególną uwagę poświęciliśmy elementom niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju młodego organizmu: warzywom, owocom, wodzie oraz aktywności fizycznej.

Gracze logujący się do tytułowych „Zdrowic” podejmują wyzwanie. Tworzą miasto – stawiają budynki i rozbudowują je, sadzą drzewa oraz zapewniają dostawę prądu. Jednak żeby móc stale rozwijać swoją aglomerację, potrzebują odpowiedniej ilości zasobów – punktów energii i monet. W celu ich zdobycia, gracze powinni codziennie jeść warzywa i owoce, pić wodę i uprawiać aktywność fizyczną. Właściwe postępowanie nagradzane jest możliwością rozbudowy miasta.

Elementem dodającym grze wartości edukacyjne są opisy poszczególnych warzyw i owoców. Dzieci mogą korzystać z aplikacji samodzielnie, jest ona jednak również dobrym sposobem na wspólną, rodzinną zabawę. Architektura gry i zawarte w niej treści są zgodne z zaleceniami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży opracowanej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.

- Chcemy kształtować postawy i nawyki młodych ludzi w zakresie zdrowego stylu życia. Edukacja i działania Instytutu Żywności i Żywienia podejmowane w ramach Programu Szwajcarskiego Zachowaj Równowagę sprawdziły się i przyniosły 3-procentowy spadek nadmiernej masy ciała wśród dzieci objętych programem – mówi profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia. – Aplikacja „Zdrowice” to kolejny krok na drodze ku poprawie zdrowia polskiego społeczeństwa. Połączenie angażującej formy gry z rzetelnymi informacjami dotyczącymi odżywiania to dobry pomysł, aby zainteresować dzieci zdrowym stylem życia od najmłodszych lat. Stąd już tylko krok do trwałej zmiany i lepszego startu w dorosłe, zdrowsze życie.

Aplikację „Zdrowice” można pobrać bezpłatnie na smartfony z system Android ze strony: www. http://ncez.pl/zdrowice