GIS ostrzega przed popularną mąką. Zawiera niezdeklarowany dodatek
15 maja Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jednego z produktów spożywczych. Okazuje się, że na sklepowe półki trafił towar, który może być groźny dla wielu osób. Przedstawiamy więcej istotnych szczegółów.
Z komunikatu opublikowanego przez GIS wynika, że w jednej z mąk wykryto obecność silnego alergenu. Stąd konsumenci muszą otrzymać odpowiednią wiedzę na ten temat, aby nie narażać się na utratę zdrowia.
Zanieczyszczona mąka. Jeśli masz alergię nie spożywaj tego produktu
Państwowa Inspekcja Sanitarna przebadała mąkę z ciecierzycy. Wyniki wykazały, że w produkcie znajduje się białko soi. Jego obecność nie została uwzględniona w składzie. Na etykiecie nie ma także informacji o występowaniu alergenu, a to z kolei naraża dużą grupę konsumentów na problemy zdrowotne. Poniżej podajemy szczegóły dotyczące mąki, w której wykryto obecność białka soi.
- Produkt: Witpak. Mąka z ciecierzycy chickpeas flour, 500 g
- Numer partii: 347/01/24
- Data minimalnej trwałości: 12.2024
- Producent: Witpak Sp. z o.o. Sp.k. , ul. Chałubińskiego 13, 25-619 Kielce.
Jak informuje GIS, firma Witpak rozpoczęła procedury wycofywania z obrotu ww. partii mąki. Organ kontrolny podjął współpracę z podmiotem, monitorując cały proces. Wszczęto postępowanie wyjaśniające. W ślad za zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślamy, by osoby uczulone na soję nie spożywały mąki ze wspomnianym numerem partii na opakowaniu.
Alergia na soję. Jak objawia się to uczulenie?
Białka soi to silne alergeny, jednak dość często wykorzystywane w produkcji żywności choćby poprzez zawarte w niej aminokwasy. Dlatego pułapek jest wiele i osoby uczulone na soję muszą czytać wszystkie etykiety i sprawdzać skład produktów zwracając szczególną uwagę na możliwe występowanie alergenów. Uczulenie na soję najczęściej objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak:
- biegunka,
- wymioty,
- bóle brzucha.
Niemniej lekarze zauważają, że wśród pacjentów nie brakuje osób, które na skutek ponownego kontaktu z alergenem borykają się z zaczerwienieniem i świądem skóry, czy pokrzywką. W przypadku ostrej alergii na soję mogą pojawić się także takie problemy jak:
- opuchlizna w ustach i gardle,
- kaszel,
- duszności,
- wstrząs anafilaktyczny.
Leczenie polega na podawaniu preparatów antyhistaminowych, natomiast jeśli pojawi się duszność czy wstrząs należy niezwłocznie wezwać pogotowie, dzwoniąc na numer 112 lub 999.