Fizjoterapeutka mówi, jaka jest idealna pozycja przy wypróżnianiu. Można się zdziwić

2023-03-21 10:13

Okazuje się, że nasze nawyki związane z korzystaniem z toalety mogą być nieprawidłowe. Wpływa to na trudności we właściwym opróżnianiu jelit. Fizjoterapeutka zdradza, jaka jest odpowiednia pozycja do wypróżniania się.

Fizjoterapeutka mówi, jaka jest idealna pozycja przy wypróżnianiu. Można się zdziwić
Autor: Getty Images Fizjoterapeutka mówi, jaka jest idealna pozycja przy wypróżnianiu. Można się zdziwić

Idziesz do toalety i nawet nie wiesz, że robisz to źle. Zdaniem ekspertki, siadanie na sedesie w tradycyjny sposób może w rzeczywistości uniemożliwić pozbycie się resztek strawionego przez organizm jedzenia w całości. 

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Jaka jest najlepsza pozycja do wypróżniania się?

Georgia Reupert-Allen, fizjoterapeutka i ekspertka ds. zdrowia kobiet podzieliła się kilkoma wskazówkami, które pomogą znaleźć idealną pozycję do robienia kupy.

W filmie opublikowanym na TikToku zademonstrowała pozycję i ćwiczenia, które to ułatwią. Najpierw Georgia postawiła stopy na małym pudełku przed krzesłem, które miało imitować sedes. Chodzi o to, aby w czasie wypróżniania mieć podniesione nogi.

Zasugerowała „rozluźnienie brzucha i wydłużenie dna miednicy” – co powinno pomóc w zapobieganiu załamaniom w odbytnicy, które mogłyby powodować blokady.

Następnie fizjoterapeutka zachęca do wykonania kręgów miednicy poprzez poruszanie biodrami zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jeśli nadal czujesz, że nie pozbyłeś się strawionego pokarmu w całości, spróbuj wstać i usiąść, aby poruszyć stolec.

Ekspertka uczula także, że do toalety należy iść już za pierwszym razem, gdy pojawia się potrzeba wypróżnienia.

Normalne wypróżnienia, czyli jakie?

To, jaka częstotliwość wypróżnień jest uznawana za normalną jest zależne od indywidualnego przypadku. Decyduje o tym wiele czynników, takich jak codzienna dieta, wiek i aktywność fizyczna. Dla jednych normalne mogą być trzy wypróżnienia dziennie, a dla innych trzy tygodniowo.

Obserwacja regularności wypróżnień oraz objawów im towarzyszących może być pomocna w rozpoznaniu raka jelita grubego. National Health Service zwraca uwagę na tych 5 czerwonych flag:

  • krew w kale
  • zmiana nawyków związanych z korzystaniem z toalety – na przykład częstsza potrzeba wypróżnień
  • ból brzucha
  • ekstremalne zmęczenie
  • utrata masy ciała

Jeśli doświadczasz tego rodzaju objawów, być może powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.