Fińskie psy już rozpoznają koronawirusa lepiej, niż wiele testów

2020-05-22 7:44 Katarzyna Hubicz, źródło: www.alphagalileo.org

Fińscy naukowcy sprawdzili, czy szkolone do wykrywania nowotworów psy będą w stanie wykrywać koronawirusa. Wyniki testu okazały się zaskakujące: okazało się, że psy, które potrafią już wykrywać inne choroby, rozpoznają koronawirusa skuteczniej, niż wiele specjalistycznych testów. Jak to możliwe i do czego można wykorzystać to odkrycie?

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Helsinkach, a u dział w nim wzięli naukowcy z wydziałów weterynarii i medycyny. Wykorzystali do niego psy, które już wcześniej zostały wyszkolone w celu wykrywania różnych chorób nowotworowych.

Zwierzęta bezbłędnie i bardzo szybko rozróżniały próbki moczu pobrane od pacjentów z Covid-19 od próbek moczu zdrowych osób. „Mamy duże doświadczenie w szkoleniu psów wykrywających zapachy związane z chorobą. Fantastycznie było zobaczyć, jak szybko psy nauczyły się rozróżniać nowy zapach -  powiedziała Anna Hielm-Björkman, liderka DogRiskgroup, biorąca udział w badaniu.

Ponieważ pierwsze wyniki okazały się bardzo obiecujące, naukowcy zaczynają teraz zbierać dużą ilość próbek po to, by można było przetestować i przeszkolić jak najwięcej psów. Muszą też wyjaśnić, co konkretnie psy wykrywają w pobranych próbkach, jak długo zapach choroby utrzymuje się już po wyleczeniu, a także - czy psy będą w stanie go rozpoznać bez konieczności pobrania próbki.

Oto Kössi, jeden z psów biorących udział w tym badaniu:

Pies wykrywający zapach „Kössi”
Autor: Susanna Paavilainen, https://www.alphagalileo.org

„Jest jednak wiele rzeczy, które należy zweryfikować i powtórzyć, zanim będziemy w stanie zastosować wykrywanie zapachu w normalnej praktyce. - wyjaśnia prof. Anu Kantele z Uniwersytetu Helsińskiego. - Teraz ponownie przetestujemy psy w naszym randomizowanym podwójnie zaślepionym otoczeniu, użyjemy też większej ilości próbek, w tym również takich pobranych od pacjentów z innymi chorobami układu oddechowego.

Po co szkolić psy w celu rozpoznawania koronawirusa? Ze wstępnych wyników badań wydaje się, że psy rozpoznają koronawirusa lepiej, niż wiele dostępnych obecnie molekularnych testów na Covid-19 - a na pewno szybciej. Naukowcy sądzą więc, że można byłoby je wykorzystać np. w domach opieki lub domach spokojnych starości, sprawdzaniu pracowników służby zdrowia, osób, którym zalecana jest kwarantanna, pasażerów na lotniskach czy punktach granicznych.

Zobacz, jak szkoli się psy, by wykrywały zapachy:

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE