Farmaceutyki i „wieczne chemikalia” w polskich wodach. Skutki mogą być opłakane

2024-04-05 16:01

O tym, że w otaczającym nas świecie jest coraz więcej zanieczyszczeń, mówi się nie od dzisiaj. Coraz częściej łączymy pewne fakty i, niestety, rezultaty mówią same za siebie: coraz więcej osób zapada na nowotwory, obniża się też wiek pacjentów. Jak wykazały badania, rakotwórcze substancje można znaleźć nawet w wodzie.

Farmaceutyki i „wieczne chemikalia” w polskich wodach. Skutki mogą być opłakane
Autor: GettyImages Farmaceutyki i „wieczne chemikalia” w polskich wodach. Skutki mogą być opłakane

Co znajduje się w polskich wodach? Odpowiedź może niepokoić 

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę na to, co znajduje się w polskich wodach.

Tzw. wieczne chemikalia mogą powodować szereg problemów ze zdrowiem, od chorób tarczycy, po nowotwory.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zwraca też uwagę na fakt, że ostatnie lata przyniosły zmiany, jeśli chodzi o klasyfikację jakości wód, zarówno jeśli chodzi o wody podziemne, jak i powierzchowne czy pitne.

Skażona woda w Bielsku-Białej. Będzie śledztwo w tej sprawie

Z tego względu, kładzie się większy nacisk na badania mające na celu wykrywanie syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych. Zalicza się do nich m.in. farmaceutyki, ale też związki per- i polyfluoroalkilowe (PFAS).

CZYTAJ TEŻ: Woda wodzie nierówna. Co warto wiedzieć o wodzie mineralnej i jak wybrać najlepszą?

PFAS natomiast są środkami powszechnie stosowanymi, a jednocześnie kumulującymi się w środowisku... i w organizmach ludzi. To dlatego nazywa się je „wiecznymi chemikaliami” - z uwagi na długotrwałą obecność w środowisku i życiu ludzi.

Działalność człowieka znajduje odbicie w stanie wód podziemnych 

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy stoi na stanowisku, że współcześnie farmaceutyki, związki per- i polyfluoroalkilowe wykrywa się z większą częstotliwością.

„Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" – można przeczytać w ustaleniach PIG -PIB.

Specjaliści z PIG -PIB zauważają, że w Polsce 73 proc. wód w wodociągach to wody z wód podziemnych. Ich ocenę ustala się na podstawie cyklicznie wykonywanych monitoringów. Realizowane są one raz na kilka lat – co trzy lata albo co sześć. Ostatnio w 2023 roku.

Stan wód podziemnych w Polsce jest dobry, ale nie wszędzie 

"Ostatnia ocena stanu wód podziemnych wykonana została w roku 2023 i wykazała, że stan wód podziemnych jest dobry na obszarze 95 proc. powierzchni kraju. Tylko na terytorium 5 proc. powierzchni kraju jakość wód jest antropogenicznie zmieniona i jej wykorzystanie na cele komunalne może być ograniczone" – zauważono w ustaleniach PIG -PIB. Dobre wieści? Niekoniecznie.

CZYTAJ TEŻ: Rodzaje WODY - mineralna, źródlana, stołowa, lecznicza

Woda niezmieniona antropogenicznie też nie zawsze jest zdatna do picia bezpośrednio. Może być naturalnie bogata w minerały lub związki organiczne, których stężenie może być wyższe niż zalecane zgodnie z normami wód pitnych. Oznacza to, innymi słowy, konieczność uzdatniania wody, przed wtłoczeniem jej do sieci wodociągowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki