Elżbieta Starosławska, słynna profesor onkologii nie żyje. Miała 71 lat

2024-03-05 12:01

Odeszła wybitna postać polskiej medycyny, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska. Znana onkolog, przez wiele lat związana z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, zmarła 4 marca w godzinach wieczornych - donosi Parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie.

Elżbieta Starosławska, słynna profesor onkologii nie żyje. Miała 71 lat
Autor: Facebook / Bernardyni Lublin

Profesor Elżbieta Starosławska nie żyje

"Wczoraj, czyli 4 marca w godzinach wieczornych odeszła do Domu Ojca zaprzyjaźniona z nami Pani prof.dr hab.n.med. Elżbieta Starosławska, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie" - napisali na Facebooku Bernardyni Lublin.

Prof. Elżbieta Starosławska - kariera

Prof. Elżbieta Starosławska przez dziesięć lat, od 2006 do 2016, pełniła funkcję dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, by po kontrowersyjnym zwolnieniu w 2016 roku, powrócić na to stanowisko w 2019 roku. Jej kariera nie była pozbawiona turbulencji, zwłaszcza w obliczu zarzutów dotyczących uczestnictwa w przetargu na dostawę leków do szpitala, który wygrała firma, z którą współpracowała naukowo. Sprawa, która trafiła do prokuratury, ostatecznie została umorzona, umożliwiając jej powrót na dyrektorskie stanowisko po zmianie władz województwa.

Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie, prof. Starosławska była cenioną specjalistką w dziedzinie onkologii klinicznej, co potwierdza jej tytuł profesora nauk medycznych, uzyskany w 2013 roku. Jej zaangażowanie w rozwój medycyny przejawiało się m.in. poprzez członkostwo w Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia oraz funkcję konsultantki wojewódzkiej w dziedzinie onkologii klinicznej.

Profesor była także inicjatorką utworzenia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie, które dzięki jej staraniom stało się placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym.

Prof. Elżbieta Starosławska - spuścizna

Marzenie prof. Starosławskiej o utworzeniu ośrodka zapewniającego pełnoprofilową opiekę onkologiczną stało się rzeczywistością. Jej determinacja i zaangażowanie zaowocowały stworzeniem zespołu znakomitych specjalistów, dzięki którym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest dziś uznawane za jedną z czołowych placówek medycznych w Polsce.Pamięć i Uznanie

Śmierć prof. Elżbiety Starosławskiej to wielka strata dla polskiej onkologii i medycyny. Jej wkład w rozwój dziedziny onkologii klinicznej, a także pasja i poświęcenie, z którymi podchodziła do swojej pracy, będą nadal inspiracją dla wielu lekarzy i naukowców. Społeczność medyczna, pacjenci i wszyscy, którzy mieli okazję znać prof. Starosławską, będą pamiętać ją jako wybitną lekarkę, naukowczynię i człowieka o wielkim sercu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki