Ekspert od mózgu łyka ten suplement każdego dnia. Opóźnia starzenie
Czy warto stosować multiwitaminy? Amerykański neurobiolog, który od sześciu lat bada skuteczność tych preparatów, wysunął dość ciekawy wniosek. Według niego mogą one stanowić "prosty i niedrogi sposób na spowolnienie ubytków pamięci". Po wielu latach docenił ich działanie i sam codziennie je zażywa.
Neurobiolog prof. Adam Brickman z Uniwersytetu Columbia zajmuje się badaniami na temat starzenia mózgu. W jednej analizie wziął pod lupę suplementy multiwitaminowe pod kątem skuteczności i wpływu na zdrowie. Sam ekspert przyznał w rozmowie z portalem Business Insider, że nie zażywał tych preparatów nawet w dzieciństwie. Po badaniach, które przeprowadził, zmienił jednak zdanie.
Wpływ suplementacji witaminowej na mózg
Ekspert odkrył, że przyjmowanie multiwitamin może stanowić "prosty i niedrogi sposób na spowolnienie ubytków pamięci". Przeprowadził wraz ze swoim zespołem badawczym obserwacje, w których uczestniczyło 3,5 tys. osób powyżej 60. roku życia. Połowa ochotników przyjmowała preparat witaminowy przez trzy lata, a pozostali – placebo.
Już po pierwszym roku wnioski były zaskakujące. Jak się okazało, regularna suplementacja pozytywnie wpłynęła na poprawę pamięci. Seniorzy, którzy stosowali multiwitaminę, wypadli zdecydowane lepiej w testach pamięci niż ci, którzy zażywali placebo. Stan ten utrzymywał się przez kolejne dwa lata. Dodatkowo znaleziono dowody, że preparaty miały korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Multiwitamina poprawia pamięć
Neurobiolog postanowił zweryfikować wnioski i przeprowadził jeszcze raz obserwacje. Tym razem analiza objęła 2,2 tys. osób. Każdy z nich suplementował multiwitaminy, co pozytywnie odbiło się na ich ogólnej kondycji intelektualnej. Uczeni zauważyli, że u uczestników poprawiła się zdolność do przypominania informacji oraz koncentracja. Na tej suplementacji – tak jak w poprzednim badaniu – najbardziej skorzystały ochotnicy, którzy zmagali się z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi.
Jak wyjaśnił prof. Brickman, "niektóre dowody wskazują, że osoby z chorobami układu krążenia mogą mieć niższe stężenie mikroskładników, co można skorygować poprzez przyjmowanie suplementów". – Jednak obecnie nie wiemy dokładnie, dlaczego efekt był silniejszy w tej grupie – dodał.
Neurobiolog zażywa codziennie suplementy
Wyniki badania pokazały, że starzejący się mózg może czerpać niewielkie, lecz realne korzyści poprawy pamięci z codziennej suplementacji multiwitaminowej. Sam neurobiolog zmienił podejście do tego typu preparatów. Włączył je również do swojego menu.
- Kiedy zaczynamy dostrzegać tego rodzaju spójność w dobrze zaprojektowanych badaniach, z pewnością pomaga to przekonać mnie, sceptyka, że mamy do czynienia z czymś prawdziwym – podkreślił prof. Brickman w rozmowie z Business Insider.
Przypomniał jednak, by "zażywanie jakichkolwiek suplementów nie powinno zastępować bardziej całościowego podejścia do pozyskiwania ważnych mikroelementów". Ogromne znaczenie dla kondycji mózgu ma zdrowia i odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa, rośliny strączkowe i produkty z pełnego ziarna.
- Choć multiwitaminy są ogólnie bezpieczne, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed ich przyjmowaniem – podsumował neurobiolog.
Wyniki badań ukazały się na łamach "American Journal of Clinical Nutrition".