Eksperci ogłaszają "alert nowotworowy". Popularny zamiennik uszkadza DNA
Nowe badania sugerują, że sukraloza może być genotoksyczna. Oznacza to, że jedna z popularnych substancji słodzących może uszkadzać DNA i powodować raka.
Sukraloza to syntetyczny słodzik o intensywnym słodkim smaku, który jest stosowany jako substytut cukru. Jest na szeroką skalę stosowana w produktach spożywczych, zwłaszcza w tych o niskiej kaloryczności, które mają za zadanie zastąpić cukier.
Można ją znaleźć w napojach dietetycznych, gumach do żucia, słodyczach, deserach, produktach mlecznych, a także w niektórych wyrobach farmaceutycznych. Na etykiecie oznaczana jest symbolem E955.
Sukraloza jest produkowana poprzez modyfikację cząsteczki sacharozy, czyli cukru stołowego. W wyniku tych zmian, sukraloza jest około 600 razy słodsza od sacharozy, ale nie zawiera prawie żadnych kalorii. Ponadto, sukraloza nie ulega metabolizmowi w organizmie, co oznacza, że przechodzi przez układ pokarmowy bez zmiany i jest wydalana przez organizm w niezmienionej formie.
Słodziki mogą powodować raka. Naukowcy alarmują
Niedawno przeprowadzone badania, które zostały opublikowane na łamach "Journal of Toxicology and Environmental Health" ujawniają, że sukraloza zawarta w słodzikach może w znacznym stopniu przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych.
Znany reumatolog lek. Bartosz Fiałek opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wspomina o alarmujących wynikach badania, w którym naukowcy przyjrzeli się bliżej sukralozie.
“Badacze odkryli, że spożywanie sukralozy prowadzi do produkcji w ludzkim organizmie octanu-6-sukralozy, który jest według najnowszych badań substancją genotoksyczną (może uszkadzać ludzkie DNA, co w następstwie może prowadzić do nowotworzenia)” - napisał na Facebooku popularyzator nauki.
“Wyniki badań są tak alarmujące, że naukowcy stwierdzili, iż ludzie powinni przestać spożywać sukralozę, a rządy powinny zająć się regulacjami dotyczącymi stosowania tego słodzika” - dodał.
Już wcześniejsze badania udowodniły, że sukraloza sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i zaburza mikrobiom w przewodzie pokarmowym. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko raka jelit.
"Sukraloza oddziałuje również na tkankę jelitową. Spożycie sukralozy wywołało zmiany histopatologiczne, w tym nacieki limfocytarne w nabłonku jelitowym, dezorganizację gruczołów i bliznowacenie nabłonka" - napisano w artykule.