Eksperci już wiedzą, skąd się bierze mgła mózgowa. Jest nadzieja na skuteczniejsze leczenie

2022-07-08 9:45

Wiele osób po przejściu zakażenia koronawirusem, doświadczyło powikłań, które określane są mianem long covid. Jednym z charakterystycznych objawów tego zjawiska jest tzw. mgła mózgowa. Najnowsze badanie dało nowe dowody, które mogą mieć wpływ na poznanie prawdziwej przyczyny długotrwałej infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Mężczyzna zmęczony pracą
Autor: Getty Images

Badanie opublikowane we wtorek przez naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health sugeruje, że odpowiedź immunologiczna wywołana przez infekcje koronawirusem uszkadza naczynia krwionośne mózgu i może być odpowiedzialna za objawy long COVID. Wnioski te powstały na podstawie sekcji zwłok 9 osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Prawdopodobna przyczyna long covid

Zespół badaczy odkrył, że to własne przeciwciała zaatakowały komórki wyściełające naczynia krwionośne mózgu, powodując stan zapalny i uszkodzenia.

To odkrycie może być kluczem do wyjaśnienia, dlaczego niektórzy ludzie zmagają się z długotrwałymi skutkami infekcji, takimi jak:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • utratę smaku i zapachu,
  • problemy ze snem,
  • a także „mgła mózgowa”.

Badanie może również pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia przewlekłego covida.

Winna odpowiedź immunologiczna?

"U pacjentów z COVID-19 często rozwijają się powikłania neurologiczne, ale leżący u jego podstaw proces patofizjologiczny nie jest dobrze poznany” - mówi Avindra Nath, starszy autor artykułu.

Zespół badał stany zapalne układu nerwowego i reakcje immunologiczne za pomocą techniki zwanej immunohistochemią.

Naukowcy odkryli, że przeciwciała wytwarzane przeciwko COVID-19 błędnie celowały w komórki, które tworzą „barierę krew-mózg” – strukturę zaprojektowaną w celu powstrzymania szkodliwych przeciwciał z dala od mózgu, jednocześnie umożliwiając przechodzenie niezbędnych substancji.

Uszkodzenie tych komórek może spowodować wyciek białek, krwawienie i skrzepy, co zwiększa ryzyko udaru.

Wycieki powodują również, że komórki odpornościowe, zwane makrofagami, przemieszczają się do miejsca naprawy uszkodzeń, powodując stan zapalny.

„Jest całkiem możliwe, że ta sama odpowiedź immunologiczna utrzymuje się u długich pacjentów z COVID, powodując uszkodzenie neuronów” – powiedział Nath.

Badacz twierdzi, że takim pacjentom mógłby pomóc lek zmniejszający odpowiedź immunologiczną.

 „Tak więc te odkrycia mają bardzo ważne implikacje terapeutyczne” - dodaje. Jednak niezbędne są dalsze badania, które pozwolą opracować skuteczną formę zapobiegania i leczenia długiego covida.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki