EKOQUIZ: Czy wiesz, gdzie wyrzucić lakier do paznokci albo ziemię z kwiatka?

2020-01-30 9:11

Wiele śmieci jest bardzo problematycznych i wyrzucamy je źle, robiąc to zupełnie nieświadomie. Blistry po lekach, kasety VHS, karty SIM, dezodoranty, ziemia do kwiatków, a także szklane formy do pieczenia - wszystko to może wcale nie być takie oczywiste. Zobaczcie, co wiecie o segregacji śmieci. Jesteście ekomasterami, czy raczej nie?

EKOQUIZ: Czy wiesz, gdzie wyrzucić lakier do paznokci albo ziemię z kwiatka?
Autor: Getty Images

Problematycznych śmieci jest bardzo dużo, a informacji o segregacji - bardzo mało. Wiele osób błędnie segreguje śmieci, ale robi to z niewiedzy! Wiedzieliście, że kieliszki i szklane talerze należy wyrzucać do odpadów zmieszanych, bowiem nie jest to szkło nadające się do przetworzenia? Tak samo szklane bombki, ale te plastikowe - można wyrzucać do odpadów plastikowych. 

Czy wiedzieliście, że problematycznym śmieciem mogą być koperty? Należy je podzielić - papierowe od razu można wyrzucić do pojemnika na papier i makulaturę. Z kolei te foliowo-papierowe najlepiej pociąć - folia trafia do pojemnika żółtego na plastik i metal, a papier – do niebieskiego na papier i makulaturę.

Warto także pamiętać, że rozczłonkować należy również zeszyty czy notesy - należy oderwać okładkę i wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane. Z kolei kartki należy wyrzucić do papieru, a jeśli to notatnik, to kołonotatnik należy wyrzucić do odpadów plastikowych/metalowych.

Zapraszamy do rozwiązania QUIZU. Przekonaj się, czy jesteś ekomasterem, czy też... wiele musisz się jeszcze nauczyć. 

Uwaga na leki! Przeterminowane i nieużywane leki powinny trafić do apteki. W każdej stoi odpowiedni kosz, gdzie można je wyrzucić. Natomiast pudełko po leku do pojemnika niebieskiego na makulaturę (to zazwyczaj tektura), z kolei listki i blistry trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych. Słoiczki po lekach można wrzucać do pojemnika na szkło (zielony) albo do plastiku/metalu. Pamiętajcie jednak, że strzykawki to odpad, który należy oddać do specjalnego punktu - apteki nie zgodziły się na ich przyjmowanie!

A co z olejem czy oliwą po smażeniu, które wiele z nas wylewa po prostu do zlewu? Otóż powinno się zbierać tłuszcze do słoika i zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tam zajmują się nim specjalne firmy, które odpowiednio go zutylizują - nasze metody, czyli częste w polskich domach wylewanie do zlewu, zatyka rury kanalizacyjne. 

A wiecie, jak wyrzucać papierosy? Niedopałki i popiół do pojemnika na odpady zmieszane odpady, a paczka? Trzeba się napracować! Folia i sreberko powinny trafić do pojemnika na surowce wtórne, czyli metal, plastik, natomiast kartonik do niebieskiego na papier i makulaturę. 

A teraz chwila prawdy - co z bioodpadami? Do bioodpadów,, czyli do magicznego brązowego pojemnika wyrzucamy wszystkie odpady organiczne pochodzenia roślinnego. Można je wyrzucać w workach foliowych, które potem są rozcinane w sortowni. T bioodpadach powinny się znaleźć produkty, które można poddać kompostowaniu - czyli owoce i warzywa, chleb i skorupki jajek, a także ryż czy makaron. Ale uwaga! Zepsute mięso, ryby, skorupy po owocach morza, kości i ości, tłuszcz, słodycze i czekolada, ser (biały i żółty) powinny trafić do odpadów zmieszanych.

W ramach ciekawostek - pierogi z mięsem idą do odpadów zmieszanych, a pierogi z jagodami do bioodpadów. Do bioodpadów trafiają również rośliny, ale ziemia z kwiatków - już do opadów zmieszanych!

Chcecie zminimalizować wyrzucane odpady? Chcecie być bardziej eko i zero waste? W audycji Drogowskazy na antenie Eski Rock Michał Poklękowski wypytywał Sylwię Sikorską i Annę Komar, współzałożycielki Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste jak to zrobić. Posłuchajcie sami: