Dziewczynka urodziła się z 26 palcami. Rodzice nie zgadzają się na operację

2023-09-20 13:50

W Bharatpur, mieście położonym w północnoindyjskim stanie Radżastan, na świat przyszła dziewczynka o niezwykłej budowie dłoni i stóp. Urodziła się bowiem z 26 palcami - ma po siedem palców u każdej ręki i po sześć u każdej stopy. Zjawisko to jest wynikiem rzadkiej wady genetycznej, znaną jako polidaktylia lub wielopalcowość.

Dziewczynka urodziła się z 26 palcami. Rodzice wierzą w boską interwencję
Autor: You Tube @nypost

Mimo że w takich przypadkach lekarze zwykle proponują operacyjne usunięcie nadmiarowych palców, rodzina dziecka nie wyraża na razie chęci poddania dziewczynki operacji. Dla rodziców dziewczynki jej nietypowa budowa jest powodem do radości, nie martwią się oni anomalią budowy dłoni i stóp córki.

Poradnik Zdrowie: Żyję z Zespołem Downa

Dziewczynka z 26 palcami

Niektóre media, w tym New York Post, podają, że medycy zidentyfikowali tę wadę jako wrodzoną anomalię. Jednak dla rodziny dziewczynki jej unikatowa liczba palców ma inną, duchową interpretację. Uważają oni, że jest ona wcieleniem hinduskiej bogini Dholagarh Devi. Istotne jest, że w niedalekiej odległości od miejsca narodzin dziewczynki znajduje się świątynia tej bogini, a posągi Dholagarh Devi często przedstawiane są z wieloma kończynami.

Dr B.S. Soni z ośrodka zdrowia w Kaman wyjaśnia, że polidaktylia nie prowadzi do żadnych komplikacji zdrowotnych ani nie ma skutków ubocznych dla organizmu. Często jest wykrywana jeszcze przed narodzinami dziecka podczas prenatalnych badań USG. Po narodzeniu standardowym postępowaniem jest wykonanie prześwietlenia, by dokładnie ocenić budowę kości dłoni i stóp. Na tej podstawie lekarze mogą zasugerować leczenie, które często polega na operacyjnym usunięciu dodatkowych palców.

Co to jest polidaktylia ?

Matka dziewczynki, 25-letnia Sarju Devi, oraz inni członkowie rodziny są zadowoleni z unikatowej budowy dłoni i stóp dziewczynki. Uważają, że jest ona wcieleniem hinduskiej bogini. Wujek dziewczynki podkreśla to przekonanie w rozmowie z lokalnymi mediami.

Polidaktylia, którą charakteryzuje obecność dodatkowego palca lub palców, jest wrodzoną wadą budowy. Może mieć różne przyczyny, w tym zespoły genetyczne, takie jak zespół Pataua, mutacje w pojedynczych genach, czy też zespoły takie jak zespół Greiga, czy zespół Bardeta-Biedla. Do mutacji genów może dojść pod wpływem różnych czynników, w tym używek stosowanych przez matkę w ciąży, niektórych leków, infekcji wirusowych lub też ekspozycji płodu na szkodliwe promieniowanie.

Nie ma dokładnych informacji na temat dalszych decyzji rodziców dziewczynki z Bharatpur w sprawie ewentualnej operacji. Jednak ważne jest to, że dziewczynka jest zdrowa.