"Dyskontowe" leki na odchudzanie. Uważajcie, dla zdrowia to katastrofa

2024-02-29 15:38

Popularne leki na odchudzanie, pierwotnie przewidziane jako leki dla cukrzyków, zdobyły olbrzymią popularność na całym świecie. Jak większość cieszących się dużym zainteresowaniem produktów, także i te środki są podrabiane. Czym grozi zażywanie „dyskontowych” wersji Ozempiku?

Dyskontowe leki na odchudzanie. Uważajcie, dla zdrowia to katastrofa
Autor: Getty Images

"Dyskontowy Ozempic" zyskuje nieświadomych zwolenników

„Dyskontowy Ozempic” - tak mówi się o tańszych podróbkach leków odchudzających. Po te środki sięgają osoby, których nie stać na niebagatelne koszty oryginalnego produktu.

Często jednak nie zdają sobie sprawy, że realna cena za nielegalny podrobiony preparat może być bardzo wysoka. Konsumenci, którzy zadowalają się „dyskontowymi” podróbkami, ryzykują zdrowiem, a nawet życiem. Podobnie jest w przypadku osób, które kupują lek i zażywają poza wskazaniami.

CZYTAJ TEŻ: Fałszywy Ozempic omal jej nie zabił. “Mam szczęście, że żyję”

CBŚP rozbiło gang. Leki psychotropowe wysyłali m.in. do USA

Podrabiany Ozempic jest groźny dla zdrowia 

Ozempic – nawet ten oryginalny – może powodować skutki uboczne, ale to nie odstrasza potencjalnie zainteresowanych. Zanim zaczął się 2024 rok, podmiot odpowiedzialny już wystosował oświadczenie, że ten rok może upłynąć pod znakiem braków wspomnianego leku.

Podróbki leku są więc odpowiedzią na duże zainteresowanie, za którym nie nadąża podaż, a także skutkiem wysokich cen oryginalnego leku, przez co wiele osób skłonnych jest ryzykować własnym zdrowiem, aby tylko nabyć substytut za mniejsze pieniądze.

CZYTAJ TEŻ: Uwaga na sfałszowany Ozempic. GIF alarmuje: tak rozpoznasz podróbkę

Skutki zażywania "dyskontowego Ozempicu"

„Dyskontowe Ozempiki” nie mają nic wspólnego z oryginałem. Zwykle są to po prostu leki przeczyszczające. Taka „kuracja” może powodować pozory chudnięcia, przez zmniejszenie masy ciała – ale jest to głównie utrata wody z organizmu.

W dodatku, ciało faszerowane lekami na przeczyszczenie, nie przyswaja odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Pacjent, zamiast się mądrze odchudzać, zwyczajnie w tej sytuacji się wyniszcza.

Jakie mogą być skutki sięgania po „dyskontowe” wersje leków na odchudzanie? Uważa się, że na liście skutków ubocznych są m.in. choroby sercowo-naczyniowe, jak nadciśnienie i niekontrolowane krwawienie.

Ponadto pacjentom może grozić poważne odwodnienie, dolegliwości żołądkowe, wymioty, biegunki, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, zaburzenia odżywiania, zaburzenia trawienne.

Skutki fałszywych leków to również skurcze mięśni, bóle głowy, drętwienie kończyn, uczucie nieuzasadnionego zmęczenia, nudności, niedobory substancji odżywczych, choroby jelit, w tym hemoroidy i krwawienie z odbytu.

W dodatku zauważono mechanizm uzależnienia, przez co pacjenci sięgają po coraz więcej leków, dla „lepszych” efektów.

Lekarze komentują odchudzanie za pomocą leków i podróbek

Lekarze ostrzegają zarówno przed szkodliwymi podróbkami, jak i przed oryginalnym lekiem, ale stosowanym poza wskazaniami.

Jako skuteczną receptę na odchudzanie podają zaś przede wszystkim dbanie o masę ciała pod okiem specjalisty, przestrzeganie właściwej diety, stosowanie aktywności fizycznej i regularne badania, które mogą w porę wykryć m.in. zaburzenia hormonalne lub metaboliczne, które z kolei mogą leżeć u podłoża zwiększonej masy ciała u pacjentów teoretycznie spożywających każdego dnia odpowiednią porcję kalorii.

CZYTAJ TEŻ: Reglamentacja tych leków już wkrótce? Na liście m.in. Ozempic

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki