Reglamentacja tych leków już wkrótce? Na liście m.in. Ozempic

2022-10-13 8:46

Problem z dostępnością leków sprowokował rząd do zmian. Trwają rozważania nad reglamentacją niektórych z nich. Resort zdrowia potwierdza te doniesienia.

reglamentacja
Autor: Getty Images

Jak informuje MZ, przedmiotem rozważań są przepisy, które umożliwiłyby ograniczenie kupna i sprzedaży niektórych leków.

Rząd ograniczy sprzedaż leków?

Jak podaje "Rzeczpospolita", na liście leków znajduje się Ozempic i Victoza - farmaceutyki stosowane w cukrzycy typu II, oraz OxyContin i Accordeon - silne leki przeciwbólowe. W ostatnim czasie to głównie z ich dostępnością w aptekach jest największy problem.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Problem brakujących leków narasta

Niedobór leków wcześniej był spowodowany prawdopodobnie pandemią, której skutki dość mocno odczuła m.in. branża farmaceutyczna. W grudniu 2019 roku liczba brakujących pozycji w aptekach wyniosła 50. W 2021 roku zmalała do 25, ale w tym roku znowu wrasta - obecnie są to 34 pozycje. 

Czy ograniczenie sprzedaży leków jest konieczne? 

Resort zdrowia wyjaśnia, że reglamentacja "ma ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu". 

Apel Naczelnej Rady Aptekarskiej 

Prezeska Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła się z apelem do ministra zdrowia: "W związku z informacjami, przekazywanymi przez farmaceutów, w zakresie braku dostępności do niektórych produktów leczniczych zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie działań, zmierzających do wyeliminowania przedmiotowego problemu" - czytamy.

Farmaceuci mają nadzieję, że rząd rozwiąże problem: "Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna dysponuje obecnie narzędziami, pozwalającymi na bieżące monitorowanie zgłoszeń poszczególnych podmiotów w zakresie braku możliwości wykonania obowiązku zapewnienia dostępu do produktów leczniczych". Według Prezeski Naczelnej Rady Aptekarskiej, na liście brakujących leków są też m.in. antybiotyki i zastępcze środki hormonalne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki