Doświadczamy ich zazwyczaj nocą. Mogą być objawem groźnej choroby

2024-05-21 11:55

Ciężko znaleźć osobę, która nigdy nie miała koszmaru. Jeśli jednak pojawiają się one zbyt często w połączeniu z halucynacjami, to możemy szykować się na coś więcej niż strach. Badacze z Uniwersytetu Cambridge i King's College W Londynie przeprowadzili badania.

Doświadczamy ich zazwyczaj nocą. Mogą być objawem groźnej choroby
Autor: fot. Getty Images Doświadczamy ich zazwyczaj nocą. Mogą być objawem groźnej choroby

Koszmary senne a zaostrzenie choroby. Nowe badanie zaskakuje

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i King's College w Londynie twierdzą, że wzrost liczby koszmarów sennych w połączeniu z halucynacjami - czy po prosty "koszmarami na jawie" - może być objawem poważnych chorób autoimmunologicznych, jak na przykład toczeń. Naukowcy są zdania, że każdy powinien uświadomić sobie, że tego typu neurologiczne i psychiczne objawy mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym. Dana osoba może wówczas zbliżać się do "zaostrzenia" choroby. Badanie pojawiło się w eClinicalMedicine. Badacze przebadali 676 osób chorych na toczeń i 400 lekarzy. Przeprowadzili również szczegółowe wywiady z 69 osobami cierpiącymi na układowe autoimmunologiczne choroby reumatyczne.

Zespół zapytał pacjentów o czas, kiedy pojawił się przynajmniej jeden z 29 objawów neurologicznych i psychicznych, takich jak: depresja, halucynacje czy utrata równowagi. Podczas wywiadów pacjenci zostali również poproszeni o wymienienie kolejności, w jakiej zwykle występowały objawy w okresie zaostrzeń choroby. Jednym z najczęściej powtarzających się objawów były właśnie zaburzenia sny, które występowały o trzech na pięciu pacjentów. Jedna trzecia zgłosiła, że ten objaw pojawiał się na ponad rok przed wykryciem tocznia.

"Zachęcam rodziców, by mówili co czują i co myślą". Psychiatra radzi, jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży

Wielu lekarzy nie miało o tym pojęcia. Nowe badanie zachęca do szerszego wywiadu

Według badania, jeden na czterech pacjentów zgłaszał również wystąpienie halucynacji, chociaż w przypadku 85 proc. z nich objawy to pojawiły się dopiero na początku choroby lub później. Naukowcom udało się jednak odkryć, że trzech na pięciu pacjentów z toczniem i jeden na trzech cierpiących na inne schorzenia reumatologiczne zgłaszało coraz większe zaburzenia snu. U większości z nich występowały żywe i niepokojące koszmary tuż przed pojawieniem się halucynacji. Te koszmary senne dotyczyły zazwyczaj ataku, zmiażdżenia, uwięzienia lub upadku.

Ciekawostką jest, że pacjentka z Irlandii opisała swoje koszmary jako "przerażające, jak morderstwa, jak zdzieranie skóry z ludzi, przerażające… Myślę, że to tak, jakbym była przytłoczona, co może oznaczać toczeń, który jest poważny… więc myślę, że im większemu stresowi podlega moje ciało, tym żywszy i gorszy byłby ten sen".

Pacjenci, u których wystąpiły halucynacje niechętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Wielu lekarzy twierdziło, ze nigdy nie uważało, że koszmary i halucynacje mogą mieć związek z zapstrzeniem choroby. 

Przez wiele lat omawiałem koszmary z moimi pacjentami z toczniem i myślałem, że istnieje związek z ich aktywnością chorobową. To badanie dostarcza na to dowodów i planujemy zdecydowane zachęcanie większej liczby lekarzy, aby pytali o koszmary senne i inne objawy neuropsychiatryczne – uważane za niezwykłe, ale w rzeczywistości bardzo częste w przypadku układowej autoimmunizacji – aby pomóc nam wcześniej wykryć zaostrzenia choroby

- powiedział autor badania, profesor David D'Cruz z Kings College w Londynie, powiedział.

Sonda
Miałaś/miałeś kiedyś halucynacje?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki