Dostępna rehabilitacja seksualna dla osób z niepełnosprawnością. Trwają zapisy na konsultacje

2022-07-14 12:36

Sfera seksualna jest często zaniedbana wśród osób z niepełnosprawnością, o czym mówi głośno Fundacja Avalon. Dlatego też wychodzi naprzeciw tym potrzebom i oferuje konsultacje z zakresu rehabilitacji seksualnej. Nowa usługa wystartowała na początku lipca.

Rehabilitacja seksualna dla osób z niepełnosprawnością
Autor: Getty Images

Osoby z niepełnosprawnością mocno zaniedbują sferę seksualną. Szczególną uwagę na ten problem zwróciła Fundacja Avalon. W ramach projektu Sekson uruchomiła konsultacje z zakresu rehabilitacji seksualnej. Dają one możliwość odkrycia i poznania tajników życia seksualnego oraz nauczyć, w jaki sposób czerpać przyjemność i satysfakcję z bliskości z drugą osobą. 

Od lipca 2022 roku usługa rehabilitacji seksualnej jest dostępna w Fundacji Avalon. Skierowana jest do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, ich partnerów i partnerek. Konsultacja może odbyć się na dwa sposoby – stacjonarnie lub formie online. Można w niej uczestniczyć samodzielnie lub z ukochaną osobą. Rozmowa z seksuologiem trwa godzinę.

Poradnik Zdrowie: Żyję ze stwardnieniem rozsianym

Czym jest rehabilitacja seksualna?

Rehabilitacja seksualna jest to ogół działań, które usprawnią i umożliwią realizację satysfakcjonującego życia seksualnego. Ma ona na celu przywrócenie zdrowia seksualnego i leczenie lub minimalizowanie zaburzeń seksualnych wynikających z niepełnosprawności, choroby lub doświadczonego urazu.

Konsultacja jest po to, aby zdiagnozować przyczyny występujących trudności i problemów oraz wypracować i dopasować rozwiązania, które uwzględniają potrzeby, możliwości i ograniczenia pacjentów. Prowadzi ją seksuolożka i edukatorka seksualna Patrycja Wonatowska.

Aby wziąć udział w konsultacji, najpierw należy się zapisać za pomocą formularza zgłoszeniowego, telefoniczne lub mailowo. Fundacja Avalon dofinansuje nową usługę osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, czyli cena za konsultację stacjonarną lub online wynosi 100 zł.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Projektu Sekson w zakładce "Rehabilitacja Seksualna".