Dorota Gardias ma raka piersi. Apel prezenterki do kobiet

2021-09-13 15:10

U Doroty Gardias wykryto nowotwór piersi. Prezenterka wybrała się jakiś czas temu na rutynową kontrolę do lekarza. Badanie wykazało, że kobieta ma centymetrowego guza w piersi. Wczesne wykrycie daje dobre rokowania. Prezenterka apeluje, by nie zaniedbywać badań profilaktycznych.

Dziennie w Polsce odnotowuje się średnio 50 nowych przypadków zachorowalności na raka piersi u kobiet, co oznacza, że jest to około 15 tys. przypadków w skali roku. Odsetek umieralności jest niestety wysoki z uwagi na niepoddawanie się odpowiednio częstym badaniom prewencyjnym, co przekłada się na zbyt późną diagnozę. 

Dr Janusz Meder o tym, co możemy zrobić, żeby wcześnie wykryć nowotwór

Profilaktyka jest ważna

  • Samobadanie

Podstawowym elementem profilaktyki raka piersi jest samobadanie, które umożliwia wczesne wykrycie nowotworu piersi. Polega na oglądaniu stanu piersi oraz wymaga badania dotykowego, tzw. palpacji. Samobadanie należy przeprowadzać systematycznie, za każdym razem w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, najlepiej 2-3 dni po miesiączce. Podczas badania należy w szczególności zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju grudki, zgrubienia, obrzęki, pieprzyki, przebarwienia oraz czy nie występuje wyciek wydzieliny z brodawki. W przypadku wątpliwości, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

  • USG piersi

USG piersi to metoda obrazowa, która umożliwia wykrycie nieprawidłowości w obrębie piersi oraz obserwację łagodnych i rakowych zmian. Zalecane jest kobietom między 20. a 40. rokiem życia oraz starszym. Na profilaktyczne USG piersi należy zgłosić się raz w roku. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

  • Mammografia

Mammografia to badanie piersi, umożliwiające wykrycie raka piersi w jego wczesnym stadium. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, których nie udało się wyczuć w trakcie badania palpacyjnego. Zmiany nowotworowe we wczesnym stadium wykryte w trakcie mammografii mają dobre rokowania.

  • Badanie w gabinecie lekarskim

Podczas wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego lub ginekologa warto poprosić o zbadanie piersi. Jest to badanie palpacyjne, mogące wykryć guzy większe niż 1 cm. Niekiedy ilość tkanki gruczołowej w piersi jest zbyt duża, co może utrudnić przeprowadzenie badania. Wówczas może być konieczne wykonanie badania USG.

Według statystyk, co czwarty Polak zachoruje na nowotwór. Regularne wykonywanie badań w kierunku raka zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie i daje możliwość wyleczenia. Nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszych nieprawidłowości. 

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.