Dobrze znana terapia lepsza niż drogie i nowe technologie? Przełom w leczeniu raka jelita grubego

2023-01-23 10:17

Nowe odkrycie naukowców "zmienia zasady gry". Badania przeprowadzone przez brytyjskich specjalistów pokazały rezultaty wynikające ze zmiany sposobu leczenia nowotworów jelita grubego. Zastosowanie jednej terapii przed operacją, może mieć kluczowe znaczenie dla dalszych rokowań, w tym także nawrotu choroby nowotworowej.

Dobrze znana terapia lepsza niż drogie i nowe technologie? Przełom w leczeniu raka jelita grubego
Autor: Getty Images Dobrze znana terapia lepsza niż drogie i nowe technologie? Przełom w leczeniu raka jelita grubego

- Wyczucie czasu jest najważniejsze, jeśli chodzi o leczenie raka okrężnicy — wyjaśnił prof. Matthew Seymour z University of Leeds. Ekspert przeprowadził badanie, które może zmienić sposób leczenia raka jelita grubego. Okazało się, że rozpoczęcie terapii przed operacją, znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Nowe szanse dla chorych na raka jelita grubego

Zdaniem autorów przeprowadzonych analiz, odkrycie może "zmienić zasady gry" i sposób leczenia raka okrężnicy, który należy do nowotworów jelita grubego. To właśnie rak jelita grubego znajduje się w Polsce w czołówce najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób nowotworowych. Każdego roku taką diagnozę słyszy 18 tys. Polaków.

W projekcie "FOxTROT" brali udział naukowcy z dwóch brytyjskich uczelni - University of Birmingham i University of Leeds. Badanie zostało sfinansowane przez Cancer Research UK. W analizach wzięło udział 1053 pacjentów z rakiem okrężnicy we wczesnym stadium.

Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymała chemioterapię przez 6 tygodni przed operacją, a potem przez 18 tygodni po niej. Reszta uczestników otrzymała standardowe leczenie raka okrężnicy, czyli zabieg, po którym odbywała się 24-tygodniowa chemioterapia.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Chemioterapia przed operacją przynosi szereg korzyści

Okazało się, że u osób, które rozpoczęły chemioterapię 6 tygodni przed operacją, naukowcy zaobserwowali zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby w ciągu kolejnych dwóch lat o 28 proc. Co więcej, ci uczestnicy mieli także mniej skutków ubocznych po zabiegu. Oznacza to, że pacjenci byli w mniejszym stopniu narażeni na infekcje lub kolejną operację.

- Standardowym podejściem było podanie chemioterapii po operacji w celu wyeliminowania wszelkich komórek nowotworowych, które mogły się rozprzestrzenić. Ale nasze badania pokazują, że podanie części tej chemioterapii przed operacją zwiększa szanse na zabicie wszystkich komórek rakowych - tłumaczy dr Laura Magill z Birmingham Clinical Trials Unit.

Autorzy analiz podkreślają, że ich odkrycie jest szczególnie imponujące, ponieważ nie opiera się na nowych i kosztownych technologiach leczenia. Wykorzystuje dobrze znaną terapię, czyli chemioterapię, której zastosowanie może być łatwe i szybkie. - W wielu częściach świata leczenie raka może być zbyt drogie. Chcieliśmy pójść w przeciwnym kierunku, testując kurację, którą można by zastosować na jak najszerszej grupie pacjentów – powiedział główny badacz i profesor chirurgii Dion Morton z University of Birmingham.

Eksperci pracują już nad kolejnymi dwoma badaniami klinicznymi. W pierwszym z nich będą sprawdzać, czy starsi pacjenci mogą odnieść korzyści z chemioterapii przed operacją. Drugie ma na celu wyjaśnić, czy dodanie większej ilości leków chemioterapeutycznych przed zabiegiem, zmniejsza szanse na nawrót raka okrężnicy.