Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Minister Szumowski podał datę

2020-05-20 10:56 Katarzyna Hubicz, źródło PAP

Masz już dość noszenia maseczki? Nie tylko ty: ten obowiązek denerwuje coraz więcej Polaków. Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pytany o to minister zdrowia Łukasz Szumowski podał dziś wstępną datę.

Przypomnijmy: zakrywanie ust i nosa w miejscu publicznym jest w Polsce obowiązkowe od 16 kwietnia - z tego nakazu zwolnione są tylko nieliczne osoby. Większość z nas nosi maseczki ochronne, gdyż mimo wszystkich swoich wad na co dzień są wygodniejsze, niż bandanki czy apaszki.

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Jak poinformował w środę rano w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski" "W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia".  

Minister, pytany o zniesienie nakazu noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, powiedział, że jeszcze w przyszłym tygodniu będzie on obowiązywał. Decyzja o ewentualnym jego zniesieniu może być podjęta w połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia.

Zaznaczył też, że wygaszenie epidemii nie oznacza wcale spadku nowych zachorowań poniżej stu. Trzeba przyglądać się dokładnie poszczególnym województwom. "Mamy to wypłaszczenie, tendencję spadkową, ale też tą dużą komponentą jest ognisko w kopalniach" – przypomniał.

Wyraził także nadzieję, że za kilka dni sytuacja na Śląsku zostanie opanowana. Dodał, że wśród górników przeprowadzono 30 tys. badań. Przebadano też 5 tys. rodzin górników, u których wykryto chorobę. 

Minister, pytany o to, dlaczego nie można by przyspieszyć IV etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, zaznaczył, że każde działanie jest inne.  "Czym innym jest otwarcie parków, czym innym jest otwarcie restauracji, a czym innym otwarcie dużych imprez masowych. Tutaj efekty i skutki dla epidemii mogą być zupełnie inne" – wyjaśnił. 

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Rozluźnianie zwyczajów epidemiologicznych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE