„Długi COVID" ma swoją oficjalną definicję. Co oznacza termin?

2021-10-14 7:54

Na początku października Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała pierwszą oficjalną definicję długiego COVID, który nazywa „stanem po COVID”. Czym charakteryzuje się ten stan i jakie daje objawy?

Jak podkreśla WHO, część osób zakażonych SARS-CoV-2 doświadcza objawów choroby długo po tym, jak wyzdrowieją. Ten długotrwały wpływ po przejściu zakażenia można zauważyć w symptomach, jakie dają różne układy ludzkiego organizmu np. układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy, ale mogą pojawiać się także efekty psychologiczne.

Według badaczy te objawy wydają się występować niezależnie od nasilenia zakażenia, ale pojawiają się częściej u kobiet oraz osób, które miały więcej symptomów na początku choroby.

W związku z tym, że istnieje wiele różnych definicji, co niestety prowadzi do różnego rodzaju komplikacji w rozwoju polityki klinicznej oraz postępie badań, WHO zdecydowała się włączyć do globalnego obiegu znormalizowaną definicję przypadku klinicznego dla „stanu po COVID-19".

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

W tym celu przeprowadzono dwuetapowe ćwiczenie Delphi, do którego zaangażowano pięć grup interesariuszy – pacjentów, zewnętrznych ekspertów, pracowników WHO, pacjentów-badaczy i innych. W pierwszym etapie wzięło udział 265 uczestników, a w drugim 195.

Stan po COVID-19 występuje u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym zakażeniem SARS-CoV-2, zwykle 3 miesiące od wystąpienia objawów, które trwają co najmniej 2 miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą.

Do typowych objawów „stanu po COVID-19" zalicza się m.in.:

 • zmęczenie,
 • duszności,
 • zaburzenia funkcji poznawczych,
 • problemy menstruacyjne i miesiączkowe,
 • zmieniony zapach/smak,
 • niepokój,
 • kaszel,
 • ból w klatce piersiowej,
 • mgłę mózgową,
 • zawroty głowy,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • ból stawów.

Objawy mogą pojawić się na nowo po początkowym wyzdrowieniu z ostrego epizodu COVID-19 lub utrzymują się od początku choroby i mogą zmieniać się lub nawracać. Według badaczy dla dzieci może mieć zastosowanie oddzielna definicja.

Nadal najlepszym sposobem na uniknięcie symptomów związanych z „długim COVID” jest zapobieganie, czyli szczepienia, noszenie maseczek, dystans fizyczny i społeczny czy samoizolacja w przypadku choroby.

Źródło:

WHO, online: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/345824/WHO-2019-nCoV-Post-COVID-19-condition-Clinical-case-definition-2021.1-eng.pdf, dostęp 14.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.