Pigułka przeciw COVID-19. Kiedy może zostać zatwierdzona?

2021-10-13 16:12

Lek ma zmniejszać objawy i przyspieszać powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Gdyby leczenie okazało się sukcesem, z pewnością odciążyłoby szpitale i ograniczyło epidemię, szczególnie w krajach o słabych systemach opieki zdrowotnej.

Spis treści

  1. Molnupiravir. Kiedy zostanie zatwierdzony?
  2. Molnupiravir: skuteczność
  3. Molnupiravir: działania niepożądane
  4. Molnupiravir: cena

Molnupiravir. Kiedy zostanie zatwierdzony?

Pigułka o nazwie molnupiravir stworzona przez firmę Merck to rozwiązanie, które chorzy mogliby zastosować w domu. Eksperci podkreślają, że szczepienia są najlepszym sposobem ochrony, ale około 68 milinów Amerykanów nadal nie chce się zaszczepić, dlatego skuteczny lek będzie miał kluczowe znaczenie dla kontrolowania kolejnych fal zakażeń.

Merck zwrócił się już do Amerykańskiej Agencji Leków (FDA) o zezwolenie na stosowanie preparatu w leczeniu COVID-19. Decyzja zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych tygodni. W tym czasie FDA sprawdzi dane firmy dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa leku.

Producent potwierdził, że prowadzi rozmowy na temat zakupu molnupiraviru z rządami krajów na całym świecie i będzie stosować ruchomą skalę cenową na podstawie środków gospodarczych każdego z nich. Firma podpisała już nawet umowy licencyjne z kilkoma indyjskimi producentami leków generycznych w celu produkcji tanich wersji dla państw o niższych dochodach.

Na czym polega fizjoterapia pacjentów, którzy przeszli COVID-19?

Molnupiravir: skuteczność

Firma Merck na początku miesiąca poinformowała, że stworzony przez nich lek zmniejszył ilość hospitalizacji i zgonów wśród pacjentów mających wczesne objawy zakażenia. Wyniki okazały się tak silne, że niezależni eksperci medyczni, którzy monitorowali badania, zalecili wcześniejsze przerwanie terapii.

Molnupiravir: działania niepożądane

Producent nie wyszczególnił publicznie żadnych rodzajów zgłaszanych działań niepożądanych po zastosowaniu leku. Wiadomo tylko, że u pacjentów, którym podano preparat oraz w grupie testowej otrzymującej placebo, zgłaszane problemy były podobne. Z pewnością to będzie kluczowym elementem analizy FDA.

Molnupiravir: cena

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła już trzy skuteczne leki w zmniejszaniu liczny zgonów z powodu infekcji, ale niestety są drogie i trudne w produkcji. Rząd USA zakładając autoryzację FDA, zgodził się kupić ilość tabletek, która wystarczyłaby do leczenia 1,7 miliona osób, w cenie około 700 dolarów za każdy cykl leczenia. Jednak firma Merck już zdementowała tę informację - podana kwota nie stanowi ostatecznej ceny preparatu, ale podkreśliła, że postarają się, aby był dostępny dla jak największej liczby ludzi na całym świecie.

Zarówno Pfizer i Roche bada podobne leki. Wyniki ich analiz zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach. AstraZeneca także stara się o „zielone światło” od FDA na preparat, który ma zapewnić wielomiesięczną ochronę pacjentom z zaburzeniami układu odpornościowego i nie reagującym odpowiednio na podanie szczepionki.

Źródło:

AP News, online: https://apnews.com/article/merck-asks-fda-to-authorize-covid-pill-e731ada126414396b402c4dfc3cf8d2c?fbclid=IwAR36pTPNQYDwH9iPjJ2ybHFhuz4lK9e7hZZpNenW5FfuCJZNyKCIhGlLnJM, dostęp 12.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.