Dlaczego koronawirus zabija młodych?

2020-04-08 15:48 poradnikzdrowie.pl, The Guardian

Teoretycznie koronawirusa powinny się bać osoby starsze, prawda? Błąd! Wirus atakuje także osoby młode i zdrowe. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy mają swoje teorie.

Dlaczego młodzi ludzie umierają w wyniku zakażenia koronawirusem? Naukowcy twierdzą, że przyczyna leży w genach lub dużej ilości wirusa, jaką przyswoimy.

To jedna z największych zagadek tej pandemii. Covid-19 na ogół powoduje poważne problemy tylko u osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe. Ale czasami uderza również w młode, całkiem sprawne i zdrowe osoby, w tym również personel medyczny.

W niektórych przypadkach wcześniej niezdiagnozowane przyczyny ujawniają się (mowa tu o wykryciu istniejącej już choroby), ale w większości sytuacji nie można na to liczyć. Dlatego naukowcy walczą, by znaleźć wyjaśnienie takiego zachowania wirusa.

Koronawirus a geny

Niektórzy badacze twierdzą, że może to dotyczyć konkretnej podatności genetycznej: innymi słowy, że są osoby, których kod genetyczny czyni je bardziej podatnymi na koronawiursa. Ten drugi pomysł popiera wirusolog Michael Skinner z Imperial College London:

„Jest bardzo możliwe, że niektórzy z nas mogą mieć charakterystyczny kod genetyczny, który zwiększa prawdopodobieństwo, że źle zareagujemy na zakażenie tym koronawirusem” 

Polecamy: Koronawirus a geny: podatność na zarażenie zapisana w DNA?

Przykładem takiej podatności jest wirus opryszczki pospolitej. U niektórych osób pojawia się jego mutacja, która powoduje szczególnie ciężki przebieg zakażenia. Dochodzi wtedy do opryszczkowym zapaleniem mózgu, którego powikłaniem może m. in. padaczka, a zdarza się, że takie zapalenie prowadzi nawet do śmierci.

„Możliwe, że widzimy podobny rodzaj wrażliwości u niektórych osób, które dostały Covid-19, i to prowadzi ich do wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych” dodał Skinner.

Co wpływa na zakażenie koronawirusem?
Autor: Mat. własne Co wpływa na zakażenie koronawirusem?

Ilość wirusa

Inni sugerują jednak, że to ilość wirusa, na który osoba jest zarażona, może tu być kluczowym czynnikiem decydującym o jej wyniku. Mówi się, że u takich osób występuje wysokie obciążenie wirusowe.

„Osoba z wysokim ładunkiem wirusowym ma więcej cząstek wirusa niż osoba z niskim ładunkiem”, powiedziała wirusolog Alison Sinclair z Sussex University - „Nie wiemy jeszcze, jaki wpływ ma obciążenie wirusowe na objawy osoby zakażonej Covid-19.”

Ten punkt poparł Edward Parker z London School of Hygiene and Tropical Medicine: 

„W przypadku Covid-19 wczesne doniesienia z Chin sugerują, że miano wirusa jest wyższe u pacjentów z cięższą chorobą, co ma również miejsce w przypadku SARAS i grypy. Dlatego kluczowe jest dla nas ograniczenie wszystkich możliwych ekspozycji na Covid-19, a jeśli czujemy się źle, musimy przestrzegać ścisłych środków izolacji, aby ograniczyć naszą szansę zarażenia innych.”

Czy możesz być zakażony? Sprawdź:

Polecamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sopelek
|

Coz, zwykla grypa czy zapalenie pluc tez potrafi zabic, wiec nie ma sie co dziwic ze trafi tez na kogos poza pozorna grupa ryzyka.