Dieta wysokotłuszczowa, mikroflora i choroby serca: jaki jest związek?

2021-08-16 15:16

Czy dieta wysokotłuszczowa i otyłość mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych? Z najnowszych badań naukowych wynika, że tak. Uczeni wyjaśniają, jak ta dieta wpływa bezpośrednio na gospodarza i dlaczego powoduje zaburzenia równowagi mikrobiologicznej.

Dieta wysokotłuszczowa, mikroflora i choroby serca: jaki jest związek?
Autor: Getty Images

Zdaniem badaczy dieta wysokotłuszczowa zaburza delikatną równowagę, jaka istnieje między wyściółką jelit a drobnoustrojami jelitowymi. W ten sposób promuje ona powstawanie metabolitu (tzw. związków organicznych i nieorganicznych produkowanych przez komórki) prowadzącego do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

We wnioskach naukowcy zaznaczyli, że przed pandemią COVID-19 otyłość i zespół metaboliczny uważane były za pandemię XXI wieku. Na przykład w Stanach Zjednoczonych problem otyłości i związane z nim konsekwencje zdrowotne dotyka około 40 proc. populacji.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Dieta wysokotłuszczowa a choroby serca

Dlaczego wysokotłuszczowa dieta w stylu zachodnim sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym? Ponieważ, jak wyjaśnili naukowcy, ta dieta zawiera cholinę, która jest przekształcana w trimetyloaminę (TMA) przez bakterie jelitowe. Zmiany, jakie zaszły w fizjologii jelit przez dietę, mają wpływ na metabolizm mikroorganizmów.

Poza tym dieta wysokotłuszczowa zdaniem badawczy może wywoływać stan zapalny w jelitach i uszkadzać komórki nabłonka jelitowego. Z jakiego powodu tak się dzieje? Ta dieta zaburza działanie mitochondriów (niewielkich organelli komórkowych), przez co w jelitach zwiększa się biodostępność tlenu i azotanów. Za duża ilość tych związków sprawia, że w jelitach zaczynają się szybko namnażać drobnoustroje należące do rodziny Enterobacteriaceae (m.in. Escherichia coli inaczej E. coli). One wykorzystują nadmiar choliny, a później przekształcają w trimetyloaminę (TMA). Ten związek utleniany jest w wątrobie do N-tlenku trimetyloaminy (TMAO), który sprzyja miażdżycy tętnic.

Lek może pomóc?

Uczeni wnioskują, że dieta wysokotłuszczowa prowadzi do dysbiozy, czyli zaburzeń równowagi mikrobiologicznej, co z kolei prowadzi do namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. Według nich lek, który zawiera 5-aminosalicylowy (5-ASA), zapobiega negatywnym skutkom diety wysokotłuszczowej. W badaniach na myszach wyszło, że związek ten przywrócił normalną funkcję nabłonka jelitowego i spowodował, że poziom TMAO znacznie spadł. Zdaniem badaczy połączenie leku z probiotykami może przywrócić zdrowie jelitom i mikrobiom do stanu równowagi.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma naukowego „Science” 13 sierpnia.

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki