Dieta może złagodzić objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. Znamy produkty
Jaki jest związek między dietą a chorobą afektywną dwubiegunową? Okazuje się, że to, co jedzą osoby cierpiące na to zaburzenie, może mieć wpływ na ich zmianę nastroju. Jakie produkty warto wprowadzić do menu?
Z danych National Alliance on Mental Illness wynika, że u około 3 proc. Amerykanów zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Osoby te doświadczają silnych zmian nastroju (tzw. chorobowych epizodów maniakalnych lub hipomaniakalnych), które występują naprzemiennie, czyli od skrajnej depresji po podniecenie. Pojawiają się też okresy remisji, podczas których pacjenci czują się znacznie lepiej.
Niektóre badania naukowe sugerują, że może istnieć powiązanie między spożywaniem owoców morza bogatych w kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 a niższą częstością występowania zaburzeń dwubiegunowych. Dzięki temu wnioskowi można było sprawdzić, czy zmiana diety może mieć wpływ u osób z chorobą afektywną dwubiegunową na stabilność nastroju.
Grupa naukowców z Penn State College of Medicine w Stanach Zjednoczonych wysunęła hipotezę, że aktywność różnych metabolitów (m.in. zmniejszających dolegliwości bólowe lub stany zapalne) może być zależna od zmiany rodzaju i liczby kwasów tłuszczowych w diecie. Uczeni chcieli przede wszystkim zweryfikować, czy ograniczenie kwasu tłuszczowego omega-6 przy zwiększeniu spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 może być skuteczne w procesie leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej.
Wobec tego naukowcy postanowili przeprowadzić badanie z udziałem 82 osób cierpiących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Uczestników podzielono na dwie grupy.
Co warto jeść a czego nie?
Osoby z grupy eksperymentalnej jadły mniej mięsa czerwonego, jajek i niektórych olejów, czyli organizm przyswajał mniej kwasu tłuszczowego typu omega-6. Za to ich jadłospis wzbogacono o siemię lniane i tłuste ryby takie jak tuńczyk i łosoś.
Dla uczestników grupy kontrolnej również przygotowano dietę. Każdy z nich otrzymał plan żywieniowy (na 12 tygodni) wraz z przepisami oraz smartfon do uzupełniania ankiet dotyczących nastroju i odczuwanego bólu. Do tego regularnie przeprowadzano analizę poziomu kwasów tłuszczowych we krwi.
Według naukowców jednak zastosowanie eksperymentalnej diety poprawiło nastrój u osób z zaburzeniami dwubiegunowymi. Główna autorka badania dr Erica Saunders stwierdziła, że warto nadal poszerzać wiedzę naukową na temat zmiany diety w chorobie afektywnej dwubiegunowej, aby wiedzieć, jakie korzyści może przynieść chorym. Według niej jest to dobry kierunek analiz.