Diagnoza nowotworowa zawsze jest szokiem. Rusza wsparcie dla chorych na raka

2023-06-02 12:22

Mówi się, że na raka choruje nie tylko pacjent, ale i cała rodzina. Pacjent w obliczu diagnozy choroby nowotworowej potrzebuje rzetelnego źródła informacji dotyczących diagnostyki i leczenia. Z pomocą rusza Centrum Kryzysowe.

Diagnoza nowotworowa zawsze jest szokiem. Rusza wsparcie dla chorych na raka
Autor: Getty Images Diagnoza nowotworowa zawsze jest szokiem. Rusza wsparcie dla chorych na raka

Centrum Kryzysowe to platforma, gdzie zarówno chory, jak i jego bliscy znajdą instrukcję, jak krok po kroku przejść przez wszystkie etapy choroby nowotworowej. Dotąd platforma była przydatna dla pacjentek z rakiem piersi i jajnika oraz dla chorych na raka płuc. Od 2. czerwca na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl pojawią się nowe treści z kompleksowym wsparciem dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi dotyczące chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego i przewlekłej białaczki limfocytowej. 

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Moment diagnozy nowotworowej to ogromny szok dla większości pacjentów i ich rodzin. Takie osoby potrzebują nie tylko wsparcia psychicznego, ale i merytorycznego. Początek walki z nowotworem rodzi nie tylko strach, ale i poczucie zagubienia. Chory zwykle w pierwszym odruchu poszukuje informacji w internecie, lecz nie zawsze je znajduje. W wielu przypadkach chory trafia także na niesprawdzone informacje, a to jedynie pogarsza jego stan psychiczny. To dlatego ważne jest, aby powstawały platformy, takie jak m.in. Centrum Kryzysowe, które powstało z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– W Centrum Kryzysowym najważniejsze jest to, że pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów – praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach – krótko podsumowuje projekt dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

– Dostarczając pacjentom odpowiedzi na nurtujące pytania zmniejszamy ich niepokój i pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć też listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia w przypadku danego nowotworu. To bardzo ważne, bo wybór odpowiedniej placówki medycznej ma wpływ na rokowania choroby. Oprócz wiedzy zapewniamy również wsparcie psychologiczne, które jest jednym z kluczowych aspektów w przypadku nowotworów. Uruchomiliśmy infolinię pod numerem 22 105 55 33, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 niosą bezpłatną pomoc pacjentom i ich bliskim – dodaje Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Od teraz pacjenci z nowotworami hematologicznymi będą mogli skorzystać z merytorycznej wiedzy, gdzie znajdą informacje o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. W kolejnych miesiącach planowana jest rozbudowa treści o informacje na temat kolejnych nowotworów. 

– Gdybym był pacjentem onkologicznym chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne – w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko - oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa – komentuje dr Marcin Rymko, hematolog.