Decyzja w sprawie szkół. Konferencja premiera

2020-10-10 13:40

W sobotę 10 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, co dalej ze szkołami. W jakim trybie będą funkcjonować w najbliższym czasie? Zakażeń koronawirusem przybywa, cały kraj znajduje się w żółtej strefie, a w szkołach rośnie liczba absencji. Powrotu do nauki zdalnej na razie nie będzie. Będą za to inne zmiany - zobaczcie jakie.

Szkoły na świecie znów otwarte. Jak wygląda bezpieczeństwo uczniów?
Autor: Getty images

W sobotę koło godziny 11 zebrało się specjalne posiedzenie rządu - a właściwie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Około godziny 13.00 premier Mateusz Morawiecki miał zaprezentować stanowisko rządu ws. funkcjonowania szkół, ale nie tylko. Jak wiadomo cały kraj od 10 października znajduje się w żółtej strefie, poza miejscami, gdzie obowiązuje czerwona strefa. Oznacza to, że każdy z nas ma obowiązek noszenia maski w przestrzeni publicznej.

Polecamy: Wkrótce zabraknie lekarzy? Medycy apelują do nowego ministra!

- Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle - mówił premier - Dziś ponad 98 proc. szkół funkcjonuje w miarę normalny sposób - mówił premier jeszcze przed konferencją. 

Konferencja premiera

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd będzie kierował się następującymi zasadami:

  • Możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia. Chodzi oczywiście o seniorów.
  • Zapewnienie wydolności służby zdrowia.
  • Utrzymanie gospodarki w reżimie sanitarnym, ale na normalnych obrotach.

Godziny dla seniorów

Premier dodał, że rząd wprowadza godziny dla seniorów (od 10 do 12) oraz przekazuje 38 mln złotych na pomoc dla domów pomocy społecznej. Godziny dla seniorów dotyczą osób po 60. roku życia. 

Pomoc dla medyków

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział, że planuje powiększenie bazy łóżkowej. Dziś jest ich ponad 4,5 tysiąca, a baza ma się zwiększyć o kolejne 2 tysiące. Ma być także więcej respiratorów. 

Czytaj też: Medycy się boją. Chcą zwolnienia z odpowiedzialności karnej na czas pandemii

Pozostaje nauczanie hybrydowe

Rząd nadal rozważa powrót do nauki zdalnej.

- Nauczanie hybrydowe na razie zdaje egzamin. Na razie nie widzimy konieczności, aby zarządzić tryb zdalny - ogłosił premier. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest niekorzystne dla psychiki dzieci.