Czy zaskroniec jest jadowity?

2020-06-29 14:38

Wędrując leśną drogą, bardzo często możemy się natknąć na wygrzewającego się w słońcu zaskrońca. Czy zaskroniec jest jadowity? Czy jest się czego bać? Jak postępować w takiej sytuacji?

Czy zaskroniec jest jadowity?
Autor: Getty Images

Zaskroniec to gatunek węża pospolicie występującego w naszym kraju. Można go spotkać zarówno na nizinach, jak i w górach czy nad morzem. Ale najbardziej lubi tereny pomokłe, gdyż jest znakomitym pływakiem. W dawnych czasach zaskroniec był uważany za święte zwierzę przynoszące pomyślność, dlatego gospodarze nie przeganiali go ze swoich obejść.

Zaskroniec atakuje! Spacerowicze trafili na atak głodnego zaskrońca, który połykał żabę.

Spis treści

  1. Po czym poznać zaskrońca?
  2. Czy zaskroniec jest jadowity?
  3. Spotkanie z zaskrońcem - co robić?
  4. Zaskroniec a żmija

Po czym poznać zaskrońca?

Zaskroniec ma zwykle ok. 1-2 m długości (samice są większe od samców) i brązowe lub szarozielone ubarwienie ciała. Jego kremowy brzuch pokrywają czarne plamki. Ale najbardziej charakterystyczne są żółte plamy zlokalizowane symetrycznie po obu stronach głowy, niejako za "skroniami" (stąd nazwa).

Czy zaskroniec jest jadowity?

Zaskroniec jest całkowicie niegroźnym i niejadowitym gatunkiem węża - nie musimy się go obawiać. Nie ukąsi nikogo nawet wzięty do ręki. Żywi się głównie rybami, płazami i niewielkimi gryzoniami, które połyka w całości. Co ciekawe, atakuje tylko zwierzęta w ruchu.

Gdy zostanie zaatakowany, bardzo często broni się, udając martwego. Przekręca się w tym celu na grzbiet i wypuszcza z gruczołów odbytowych cuchnącą wydzielinę, która ma zniechęcić napastnika do ataku. Zaobserwować można też inne zachowanie, gdy osaczony zaskroniec podnosi przednią część ciała i zaczyna głośno syczeć - i to właśnie może nas przestraszyć najbardziej, gdy spotkamy go na swojej drodze. 

Spotkanie z zaskrońcem - co robić?

Zaskrońce można czasem spotkać w pobliżu siedzib ludzkich - wyłapują bowiem chętnie myszy i szczury. Ale generalnie węże te unikają ludzi.

Co jednak zrobić, gdy w trakcie spaceru natkniemy się na zaskrońca? W Polsce węże te są objęte częściową ochroną, dlatego nie wolno im robić krzywdy, przenosić ich w inne miejsce ani ich straszyć. Jeśli spotkamy zaskrońca na swojej drodze, należy w miarę możliwości zejść mu z drogi. Dobrym sposobem może być też tupanie. Wprawdzie zaskroniec jest całkowicie głuchy, ale wyczuwa drgania podłoża - to powinno wystarczyć, aby to on zszedł nad z drogi i ukrył się w bezpiecznym miejscu.

Czytaj też:

Zaskroniec a żmija

Zaskrońce są niestety często mylone ze żmijami, które rzeczywiście są jadowite i groźne dla człowieka. A tymczasem żmiję zygzakowatą łatwo rozpoznać po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Poza tym żmije można najczęściej spotkać w miejscach suchych, a nie wilgotnych.