Czy tańcem można spowolnić rozwój choroby Parkinsona?

2021-07-08 10:28

Udział w regularnym treningu tanecznym poprawia codzienne funkcjonowanie u osób z łagodną i umiarkowaną chorobą Parkinsona – do takich wniosków doszli kanadyjscy naukowcy, badając przez ponad trzy lata grupę ochotników cierpiących na to schorzenie.

Czy tańcem można spowolnić rozwój choroby Parkinsona?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Regularne treningi taneczne a objawy choroby Parkinsona
  2. Zaskakujące wnioski badaczy

Choroba Parkinsona (PD) jest schorzeniem neurodegeneracyjnym charakteryzującym się szybkim postępem dysfunkcji motorycznych w ciągu pierwszych 5 lat od postawienia diagnozy. Celem badania przeprowadzonego przez ekspertów z Kanady było utworzenie długoterminowej strategii neurorehabilitacji, by pomóc zmniejszyć objawy choroby. Badacze sprawdzali, w jaki sposób aktywność wielozmysłowa może wpływać na obszary związane z nastrojem, funkcjami motorycznymi, poznawczymi i nerwowymi osób z PD.

Regularne treningi taneczne a objawy choroby Parkinsona

Pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzone przez pracowników York University potwierdza, że pacjenci cierpiący na łagodną lub umiarkowaną chorobę Parkinsona mogą spowolnić postęp choroby. W jaki sposób? Wystarczy udział w cotygodniowym treningu tanecznym. Analiza pokazuje, że wykorzystanie właśnie tej konkretnej aktywności pozwoliło na zmniejszenie problemów motorycznych i psychologicznych, z którymi na co dzień mierzą się chorzy na PD, czyli przede wszystkim zaburzeń związanych z równowagą i mową.

W badaniu wzięło udział 16 uczestników z łagodną i umiarkowaną chorobą Parkinsona (11 mężczyzn, 5 kobiet), a średnia ich wieku wynosiła 69 lat. Przez pierwszy rok prac badawczych specjaliści opracowywali choreografie dostosowane do stadium i symptomów choroby. Każdy uczestnik brał udział w 75-minutowych zajęciach tanecznych.

Zaskakujące wnioski badaczy

Osoby, które regularnie brały udział w szkoleniach tanecznych, odnotowały mniejsze upośledzenie ruchowe, a towarzyszące chorobie uciążliwe problemy z mową, drżeniem, sztywnieniem czy utrzymaniem równowagi znacznie się zmniejszyły. Wnioski badania potwierdzają znaczącą poprawę w codzienności osób z PD. W porównaniu z osobami, które nie tańczyły, ochotnicy badania odnotowali poprawę samopoczucia – odczuwali znacznie mniej niepokoju i smutku.

Wiele z objawów, które daje choroba Parkinsona prowadzi do izolacji społecznej, ponieważ im bardziej się nasilają, tym ludzie częściej zamykają się w swoich domach. Ich roblemy motoryczne prowadzą do dalszych zaburzeń na tle psychologicznym, a nawet depresji. Badanie pokazuje, że taniec i muzyka może spowolnić oraz poprawić codzienność osób chorujących na to schorzenie.

Naukowcy żywią nadzieję, że przedstawione przez nich wyniki pozwolą na dalsze zgłębiane terapii osób z PD i zostaną wykorzystane w procesie leczenia. Wymaga to jednak przeprowadzenia kolejnych badań. 

Choroba Parkinsona - historia pacjentki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki