Czy preparaty na kaca są skuteczne? Nowe badania

2022-01-03 9:15

Zespół naukowców z King's College London i South London oraz Maudsley NHS Foundation Trust przeprowadził przegląd naukowy w celu oceny aktualnych dowodów dt. leczenia kaca. Według ekspertów skuteczność wielu tzw. „leków na kaca” nie znajduje potwierdzenia w dowodach naukowych.

zbliżenie na kobietę, która ma kaca
Autor: Getty Images

Wiele środków dostępnych w aptekach i sklepach ma okazać się skutecznymi w niwelowaniu objawów związanych z kacem. Symptomy po wypiciu dużej ilości alkoholu mogą wiązać się z bólem, zmęczeniem, stresem i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Ze względu na różnego rodzaje spekulacje dotyczące tego, które środki działają na kaca, a które nie, zespół naukowców zdecydował się sprawdzić skuteczność substancji uznawanych za pomocne w leczeniu, ale także zapobieganiu kacowi.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Addiction.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Łącznie do analiz zaliczono 21 badań obejmujących 386 uczestników. Niektóre badania wykazały statystycznie istotną poprawę w eliminowaniu objawów związanych z kacem, jednak eksperci podkreślają, że z powodu ograniczeń metodologicznych lub nieprecyzyjnych pomiarów, wszystkie otrzymane przez ekspertów wyniki dotyczące skuteczności, zostały ocenione jako bardzo niskiej jakości.

Przegląd przeprowadzony przez naukowców obejmował badania zdrowych dorosłych, u których oceniano jakąkolwiek farmakologicznie aktywną interwencję w leczeniu lub zapobieganiu kaca. Jakość badanych opcji oceniano za pomocą systemu Grading of Recommendations Assessment Development and Evaluation (GRADE).

Analizowano substancje takie jak m.in.: kurkumina, ekstrakt z goździków, L-cysteina, kwas tolfenamowy, ekstrakt z owoców (HDE), pirytynol, ekstrakt z owoców Hovenia dulcis, ekstrakt z karczocha, czerwony żeń-szeń, koreański sok gruszkowy, propranolol.

Choć analizowane przez naukowców badania na ogół były ograniczone – między innymi przez różnice w rodzaju spożywanego alkoholu i tego oraz tego, czy był podawany razem z jedzeniem, eksperci podkreślają, że nadal najpewniejszym sposobem zapobiegania objawom kaca jest powstrzymywanie się od alkoholu lub spożywanie go z umiarem.

Spośród przeanalizowanych interwencji wszystkie miały korzystne profile tolerancji i dowody niskiej jakości sugerują, że przede wszystkim pirytynol, ekstrakt z goździków i kwas tolfenamowy mogą w największym stopniu uzasadniać dalsze badania nad ich wpływem w zapobieganiu i leczeniu kaca.

W porównaniu z placebo, poszczególne badania wykazały statystycznie istotne zmniejszenie średniego procentowego wyniku ogólnego objawu kaca dla ekstraktu z goździków - 42,5 proc. w porównaniu z 19 proc., kwasu tolfenamowego - 84 proc. w porównaniu z 50 proc. i pirytynolu - 34,1 proc. w porównaniu do 16,2 proc.

W analizach nie zostały uwzględnione powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Autorzy badań twierdzą, że kolejne analizy powinny być bardziej rygorystyczne w swoich metodach. Eksperci wskazują na wykorzystanie zwalidowanych skal do oceny objawów kaca, a także potrzebę zwiększenia udziału kobiet w badaniach - 8 z przeanalizowanych badań zostało przeprowadzonych wyłącznie z uczestnikami płci męskiej.

Poznaj 6 mitów dotyczących alkoholu