Czy płyn na komary chroni przed koronawirusem? Sprawdza to brytyjska armia

2020-05-28 12:00

Doniesienia specjalistów pokazują, że komary nie mogą roznosić koronawirusa, który rozprzestrzenia się drogą kropelkowa. Dlaczego w takim razie brytyjska armia testuje repelenty na owady jako ochronę przed COVID? Okazuje się, że znalazła środek, który zabija i owady, i wirusy.

Czy płyn na komary chroni przed koronawirusem? Sprawdza to brytyjska armia
Autor: Getty images

Wojsko brytyjskie otrzymało środek odstraszający owady, który może stanowić ochronę przed koronawirusem. Takie informacje podał sam sekretarz obrony Ben Wallace, który dodał, że członkom sił zbrojnych podano spray na bazie citriodiolu. Środek ma być stosowany jako „dodatkowa warstwa ochrony” przed Covid-19.

Co to jest citriodiol?

Citriodiol to substancja wytwarzana z oleju z liści drzewa eukaliptusowego citriodora. Uważa się, że środki odstraszające owady zawierające citriodiol, a nie te mające w składzie silniejszy deet, mogą chronić przed niektórymi wirusami, w tym potencjalnie nowym koronawirusem

Czy citriodiol rzeczywiście zabija koronawirusa?

Zdaniem specjalistów słabsze roztwory citriodiolu tworzą barierę na skórze i stanowią ochronę przed wirusa SARS, który jest podobny do koronawirusa. "Wiadomo, że citriodiol ma pewne właściwości przeciwwirusowe i był wcześniej stosowany w celu zapobiegania SARS 1, szczepowi koronawirusa, który spowodował epidemię w 2003 r." - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony w rozmowie ze stacją Sky News.

Badania będą trwały

Przydatność repelentu do ochrony przed COVID-19 jest jednak badana przez Ministerstwo Obrony, aby rozważyć stosowanie jej jako dodatkowego środka dla żołnierzy.
Na razie  środek ten został rozesłany do 10 jednostek wojskowych, gdzie po konsultacji z ekspertami merytorycznymi, w tym konsultantami chorób zakaźnych, doradcami ds. Patologii i ekspertami zdrowia publicznego będzie stosowany zapobiegawczo, jako dodatkowa warstwa ochrony przed narażeniem na Covid-19.

Czytaj: Czy komary i kleszcze przenoszą koronawirusa?

A komarów nie ma! Czy wykończył je koronawirus?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki