A komarów nie ma! Czy wykończył je koronawirus?

2020-05-24 11:07 Magda Mazurek

Niestety nie. To susza zabiła pierwsze pokolenie komarów. Ale uwaga - już wkrótce mogą się pojawić kolejne pokolenia komarów. W ciągu roku (w zasadzie wiosny i lata) może być ich nawet siedem!

W tym roku jest wyjątkowo mało komarów, prawda? W przeciwieństwie do minionych lat nie przeszkadzają nam w czasie wyjść na świeże powietrze. Myślicie, że komary boją się koronawirusa? Nie. Ich po prostu nie ma. 

- W tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach, powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było - tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polecamy: Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary

Czyli populację komarów zmniejszyła bezśnieżna zima, wiosenna susza oraz niski poziom rzek. Nie oznacza to jednak, że komarów nie będzie już całe lato, albo w ogóle nigdy.

W ciągu roku pojawia się ich od czterech do nawet siedmiu pokoleń komarów, a więc omija nas zaledwie pierwsze pokolenie tych owadów. Kolejne, w zależności od sprzyjających warunków, mogą nadal się rozwijać. Wszystko pokaże czas. Lepiej, żeby komary się pojawiły. Są one (chociaż uciążliwe dla nas) pokarmem dla ptaków. Ich zupełny brak może zachwiać całym ekosystem.

Polecamy: Czy komary przenoszą choroby? Dirofilarioza i leiszmanioza to choroby przenoszone przez komary

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE