Czy nocna aromaterapia może wzmocnić mózg? Naukowcy przeprowadzili badanie
Czy to, jakie zapachy czujemy podczas snu może wpływać na naszą pamięć? Według badań istnieje taka możliwość. Trzeba jednak wybrać odpowiednie olejki eteryczne, a rezultatem może być lepsza pamięć. Naukowcy wyjaśniają.
Sypialnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc w domu. Musi być więc odpowiednio urządzona, byśmy mogli każdej nocy cieszyć się dobrym snem. Okazuje się jednak, że potrzebna jest jeszcze jedna rzecz, o której większość z nas zapomina. Chodzi mianowicie o... zapach.
Badanie ukazało, że ma on nie tylko wpływ na dobry sen, ale również na funkcjonowanie naszego mózgu. Odpowiednio dobrany może bowiem wspierać naszą pamięć.
W badaniu wzięły udział osoby w wieku od 60 do 85 lat, które nie borykały się z żadnymi problemami pamięciowymi. Przez kilka miesięcy byli oni poddawani działaniu różnych olejków eterycznych w nocy.
Jakie zapachy mogą poprawiać pamięć? Naukowcy przetestowali 7
W dyfuzorach umieszczonych zostało siedem różnych zapachów, po jeden na każdy dzień. Jeśli chodzi o zapachy, były to:
- róża
- pomarańcza
- eukaliptus
- cytryna
- mięta pieprzowa
- rozmaryn
- lawenda
Uczestnicy zostali poddani szeregowi ocen na początku badania i po 6. miesiącach od rozpoczęcia. Wśród nich zalazły się: oceny poznawcze, w tym test rozdzielania wzorców oceniających zdolność odróżniania dwóch podobnych bodźców, kwestionariusze dotyczące depresji i jakości życia, testy sprawności węchowej oraz funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Ta ostatnia ocena na celu miała sprawdzenie zmian w strukturach mózgu i jego łączności strukturalnej.
Wyniki mogą zaskakiwać. Poprawa o 226 procent
W wynikach badania stwierdzono, że w porównaniu z grupą kontrolną, uczestnicy poddani aromaterapii osiągnęli poprawę wyników w Teście Nauki Słuchowej i Werbalnej Reya wynoszącą aż 226 proc. Test ten polega na przypominaniu sobie listy słów i stosowany jest w celu oceny uczenia się i pamięci werbalnej.
Co więcej, zaobserwowana została poprawa funkcjonowania lewego pęczka haczykowatego, którą ocenione na podstawie średniej szybkości dyfuzji wody w tkance mięśniowej. Pęczek haczykowaty to szlak mózgowy odgrywający ważną rolę w uczeniu się i pamięci. Pogarsza się on wraz z wiekiem oraz przy postępowaniu choroby Alzheimera.
Naukowcy o wynikach badania. Dobre dla zdrowia publicznego
Naukowcy wytłumaczyli, że już minimalne wzbogacanie wrażeń węchowych w nocy może znacząco poprawić pamięć werbalną i integralność określonego szlaku mózgowego.
Autorzy badania napisali, że właściwe może być zaczęcie postrzegania wzbogacania zapachów jako niedrogi program dobry dla zdrowia publicznego. Może on bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów neurologicznych u osób starszych.
Umożliwiając ludziom doświadczanie zapachów podczas snu, wyeliminowaliśmy potrzebę poświęcania na to czasu w godzinach czuwania każdego dnia
– powiedziała Cynthia Woo, pierwsza autorka badania.