Czy można palić w maseczce? Złe wieści dla palaczy

2020-04-24 13:56

Czy można palić w maseczce, to jedno z ważniejszych pytań, jakie zadają palacze. Dręczy ich pewnie odkąd wszedł obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wiemy też już, że maseczki zostaną z nami na długo. Co robić, gdy nagle zachce ci się palić, a na twarzy masz maseczkę? Czy bezpieczne palenie jest w takiej sytuacji w ogóle możliwe?

Czy można palić w maseczce? Pewnie jak ktoś się uprze, to mu się to uda, tylko po co? Trudno sobie wyobrazić palenie papierosa przez maseczkę - może to być bardzo dziwne uczucie. Nie ma więc raczej innego wyjścia, jak zdjęcie jej przed zaciągnięciem się dymem. Tymczasem eksperci cały czas tłumaczą, ze każde dotknięcie maseczki powinno kończyć się jej wymianą na nową. Nie wiadomo przecież, czy tego, co mieliśmy na dłoniach nie przenieśliśmy na maseczkę. A to mógł być koronawirus.

Czy można palić w maseczce? Przepisy

Do tego przepisy jasno mówią, że w przestrzeni publicznej powinniśmy zawsze mieć zasłonięte usta i nos. A do palenia trzeba je odsłonić. Trudno liczyć na to, że ewentualni stróże prawa, których możemy w trakcie palenia spotkać, będą pobłażliwi dla naszego nałogu. A kara może wynieść od 500 zł do 30 tys. zł. Może się więc okazać, że to będzie najdroższy papieros na świecie.

Palenie w maseczce - może czas rzucić nałóg?

Może więc lepiej rozważyć rozstanie z nałogiem? Motywacja finansowa jest podwójna - unikniesz kary za palenie bez maseczki i oszczędzisz pieniądze, które wydawałeś na papierosy.

Do tego dochodzą korzyści zdrowotne - zarówno długoterminowe jak i doraźne. Na przykład unikniesz raka w przyszłości - palenie naprawdę jest przyczyną bardzo wielu nowotworów, nie tylko płuc, ale i np. pęcherza. Poza tym eksperci podkreślają, że palacze mają dużo większe szanse na ciężkie przechorowanie infekcji koronawirusem.

Polecamy także: 

Express Biedrzyckiej - Gość: Łukasz Szumowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.