Czy cukrzycę da się wyleczyć? Ogłoszono zaskakujące wyniki badań

2024-05-29 11:38

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w populacji światowej. Nic więc dziwnego, że cały czas szukane są sposoby walki z tą chorobą. Teraz jednak naukowcy z Chin ogłosili przełomowe osiągnięcie. A wszystko dzięki komórkom macierzystym.

Czy cukrzycę da się wyleczyć? Zaskakujące wyniki eksperymentu
Autor: fot. Getty Images Czy cukrzycę da się wyleczyć? Zaskakujące wyniki eksperymentu

Mężczyzna wyleczony z cukrzycy. Pionierska terapia

Dla wszystkich osób, które zmagają się z cukrzycą, nowe doniesienia od grupy naukowców z Chin mogą być promyczkiem nadziei. Jak można się dowiedzieć, po raz pierwszy udało im się wyleczyć cukrzycę. 59-letni pacjent otrzymał w 2021 roku pionierski przeszczep komórek macierzystych. Od 2022 roku nie musi już brać leków na cukrzycę. Eksperymentalne leczenie polegało na stworzeniu sztucznej wersji komórek znajdujących się w trzustce, które wytwarzają insulinę i kontrolują poziom cukru we krwi. Mężczyzna od 25 lat zmagał się z cukrzycą typu 2 i tracił prawie wszystkie funkcje tych komórek, zwanych wysepkami Langerhansa.

Uznano, że mężczyzna obciążony jest wysokim ryzykiem śmiertelnych powikłań i wymagał wielokrotnych codziennych zastrzyków insuliny, aby zapobiec zapadnięciu w śpiączkę cukrzycową. Po przeszczepieniu komórek w lipcu 2021 r. pacjent w ciągu jedenastu tygodni uwolnił się od insuliny zewnętrznej, a dawkę leków doustnych stopniowo zmniejszano, aż do całkowitego odstawienia rok później.

Badania kontrolne wykazały, że funkcja wysp trzustkowych pacjenta została skutecznie przywrócona

- powiedział Yin Hao, czołowy badacz w szpitalu Changzheng w Szanghaju. W tej chwili pacjent nie przyjmuje insuliny już od 33 miesięcy.

Poradnik Zdrowie: Żyję z Cukrzycą

To może być przełom w leczeniu cukrzycy. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia

Ten przełom w medycynie, osiągnięty przez zespół lekarzy i badaczy ze szpitala Changzheng w Szanghaju, Centrum Doskonałości w Molekularnej Nauki o Komórkach Chińskiej Akademii Nauk i Szpitala Renji, został opublikowany 30 kwietnia w czasopiśmie Cell Discovery. Do tej pory nikogo nie udało się "wyleczyć" z cukrzycy, jednak lekarzom udało się wymyślić sposoby na doprowadzenie do remisji. Wymagało to jednak od pacjentów utrzymywania dość rygorystycznej diety i programu ćwiczeń fizycznych. Wszystko po to, by zapobiec nawrotom problemów z poziomem cukru we krwi. 

Przypadek z Chin sugeruje jednak, że możliwe jest całkowite przywrócenie zdolności organizmu do naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi pacjenta bez konieczności wprowadzania zmian w stylu życia pacjenta. Do leczenia wykorzystane zostały komórki macierzyste, które są komórkami pustymi. Można je jednak przekształcić w wiele różnych typów komórek potrzebnych organizmowi do funkcjonowania. W tym przypadku przekształcono je w komórki trzustki. Naukowcy sugerują, że wszczepiając nowe, wyhodowane w laboratorium komórki, które mogą wytwarzać insulinę, pacjent mógłby ponownie rozpocząć produkcję własnej insuliny. To też udało się zaobserwować u pacjenta w Chinach. 

Odkrycie to jest z pewnością przełomowe, jednak pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, zanim ta terapia będzie mogła zostać zatwierdzona dla wszystkich. Teraz naukowcy będą musieli przetestować ją na większej liczbie osób.

Sonda
Znasz kogoś, kto choruje na cukrzycę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki