Czuł się świetnie kiedy nagle dostał zawału. “Zatrzymał się na 12 minut”

2024-04-16 12:33

To był zwyczajny dzień. Mario spędza czas z rodziną, kiedy dopada go silny ból w klatce piersiowej. Osuwa się na krześle, upada. Jego synowie w wieku 8 i 14 lat są tego świadkami, stoją w bezruchu. Christine, żona 46-latka, rozpoczyna masaż serca i jednocześnie dzwoni na 112. Diagnoza - zawał.

Czuł się świetnie kiedy nagle dostał zawału. “Zatrzymał się na 12 minut”
Autor: Fot. Getty Images

Zawał przychodzi nagle, nie oznacza to jednak, że ktoś był przedtem "super zdrowy", a serce zatrzymało się bez powodu. Warto o tym pamiętać. Potwierdza to również przypadek 46-letniego mężczyzny, który czuł się dobrze, a mimo to pewnego dnia jego serce stanęło na 12 minut. Okazuje się, że wykonanie jednego badania krwi pozwoliłoby przewidzieć atak.

Co zrobić, w przypadku zawału serca? To może ocalić Ci życie!

Zawał przychodzi nagle. Przyczynę można wykryć wcześniej

Po tym jak 46-latek doznał zawału, okazało się, że zatrzymanie akcji serca, które trwało 12 minut, wyrządziło szereg szkód. W płucach mężczyzny znajdowały się wymiociny, pacjent zapasł w śpiączkę na cztery dni. Po wybudzeniu wiedział, kim jest i rozpoznawał bliskich. Niestety, na tym skończyły się dobre wiadomości. Mario musiał na nowo uczyć się chodzić, ubierać, jeść czy korzystać z toalety.

W Niemieckim Centrum Serca w Charité lekarze przyjrzeli się bliżej temu, dlaczego u zdrowego 46-latka wystąpił zawał. Przeprowadzili badania krwi i znaleźli rodzaj białka, które zwiększa ryzyko incydentu kardiologicznego. 

Lipoproteina a - to białko małej gęstości, budową zbliżone do cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Jak wskazuje prof. Ulf Landmesser, kierownik kardiologii w Niemieckim Centrum Serca Charité, właśnie obecność tej lipoproteiny w krwiobiegu przyspiesza zwapnienie naczyń krwionośnych. I choć ten czynnik ryzyka jest wciąż mało poznany, to wczesne wykrycie i podjęcie leczenia, zwiększa szansę na zminimalizowanie ryzyka zawału serca

A to oznacza, że Mario mógł uniknąć problemów ze zdrowiem, gdyby choć raz w życiu zrobił badanie krwi na obecność lipoproteiny a. Co ciekawe, mógł zrobić to w dowolnym momencie, także będąc dzieckiem. Dlatego po tym trudnym doświadczeniu rodzina zdecydowała o przebadaniu synów, u których także wykryto lipoproteinę a. Świadomość zagrożenia sprawiła, że chłopcy już poddają się leczeniu.

W oparciu o to badanie krwi, ryzyko zawału serca można ustalić już u 5- lub 6-latka, a konkretne badanie nosi sygnaturę U9.

Zawał serca - objawy i pierwsza pomoc

Do zawału mięśnia sercowego dochodzi na skutek niedokrwienia mięśnia sercowego. Im więcej czasu minie od momentu zatrzymania akcji serca, tym organ zostaje bardziej uszkodzony.

Objawy zawału serca to:

 • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
 • ból promieniujący do lewej ręki,
 • ucisk w środkowej lub lewej części klatki piersiowej,
 • osłabienie,
 • zawroty głowy,
 • omdlenie,
 • zimne poty,
 • dyskomfort w szczęce, szyi, plecach,
 • duszności,
 • nudności,
 • wymioty.

Jeśli zauważysz powyższe objawy, natychmiast dzwoń na 112. Jeśli nie pozwala ci na to bieżący stan i samopoczucie, postaraj się wydostać z pomieszczenia, w którym jesteś sam. Obecność innych daje szansę na szybszą reakcję otoczenia i otrzymanie pomocy.

Będąc świadkiem sytuacji, kiedy ktoś zaczyna mieć problem z oddychaniem, skarży się na ból w klatce piersiowej lub traci przytomność, natychmiast podejmij poniższe czynności. Pierwsza pomoc jest kluczowa.

 1. Sprawdź przytomność.
 2. Zadzwoń na 112 i wezwij pogotowie.
 3. Sprawdź, czy oddycha.
 4. W razie konieczności udrożnij drogi oddechowe.
 5. Ułóż poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.
 6. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej (nie zginaj rąk w łokciach).
 7. Odchyl lekko głowę do tyłu.
 8. Wykonaj 2 wdechy.
 9. Czynności kontynuuj do czasu przyjazdu karetki. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki