Czterem osobom usunięto gałki oczne, trzy zmarły. Wszystko przez jeden produkt

2023-03-23 12:33

Epidemia lekoopornej bakterii nadal trwa. Nowy raport przygotowany przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ujawnił, że w wyniku zakażenia zmarło już trzy osoby, a osiem straciło wzrok. Większość zakażeń związana jest ze stosowaniem konkretnego produktu.

Czterem osobom usunięto gałki oczne, trzy zmarły. Wszystko przez jeden produkt
Autor: Getty Images Czterem osobom usunięto gałki oczne, trzy zmarły. Wszystko przez jeden produkt

Sytuacja ma swój początek w lutym br. Wówczas amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ogłosiły testy konkretnych kropli do oczu w związku z wybuchem epidemii wywołanej przez lekooporną bakterię. Już wtedy odnotowano 55 przypadków zakażeń i jeden zgon.

Epidemia lekoopornej bakterii zbiera żniwo

Teraz CDC opublikowało nowy raport, w którym zaktualizowano liczbę poszkodowanych. Większość stosowała sztuczne łzy "EzriCare Artificial Tears". - Na dzień 14 marca 2023 r. CDC we współpracy ze stanowymi i lokalnymi departamentami zdrowia zidentyfikowało 68 pacjentów w 16 stanach z VIM-GES-CRPA, rzadkim szczepem P. aeruginosa o dużej oporności na leki – wskazano w raporcie.

Niestety, odnotowano trzy zgony, osiem doniesień o utracie wzroku, a czterech pacjentów wymagało chirurgicznego usunięcia gałki ocznej. Krótko po ogłoszenie epidemii, producent wycofał swoje produkty ze sklepowych i aptecznych półek. Badania potwierdziły, że bakterie odzyskane z otwartych produktów odpowiadają szczepowi epidemii.

Choroby oczu

Bakteria odporna na leczenie

Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej, może atakować wiele narządów, w tym powodować m.in. choroby płuc, oczu, układu pokarmowego czy zatok. Zwykle do jej rozprzestrzeniania dochodzi w placówkach medycznych lub poprzez narażenie na skażoną glebę albo wodę. Może również przenosić się przez kontakt z zanieczyszczonymi dłońmi, powierzchniami lub sprzętem.

Szczególnie narażeni na zachorowanie są pacjenci podłączeni do respiratorów, z ranami oparzeniowymi i cewnikowani. Niestety, bakteria jest odporna na większość istniejących antybiotyków.

W przypadku zakażeń oczu objawy mogą obejmować przezroczystą lub żółtą bądź zieloną wydzielinę z oka, ból i dyskomfort, zaczerwienie oczu lub powiek.

Osoba zakażona może także mieć uczucie posiadania ciała obcego w oku, mieć zwiększoną wrażliwość na światło i niewyraźne widzenie.