Czekała ponad 3 lata, by przyznać się lekarzom, co zrobiła. Skończyło się amputacją

2023-04-04 10:00

Młoda kobieta ponad 3 lata zwlekała z wizytą u lekarza. Wszystko z powodu wstydu i lęku przed oceną otoczenia. Kiedy 19-latka przestała dawać sobie radę z uciążliwymi objawami, było już za późno.

Czekała ponad 3 lata, by przyznać się lekarzom, co zrobiła. Skończyło się amputacją
Autor: Getty Images Czekała ponad 3 lata, by przyznać się lekarzom, co zrobiła. Skończyło się amputacją

Historia 19-latki powinna być przestrogą dla każdego, kto boi się udać do lekarza. Lekarze opisali przypadek młodej pacjentki, która w trakcie seksu włożyła do pochwy korek z butelki lakieru do włosów. Przez ponad 3,5 roku wstydziła się iść do ginekologa.

Poradnik Zdrowie: Kiedy iść do ginekologa?

Wstydziła się przyznać, co zrobiła

Młoda kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu nietrzymania moczu. W trakcie wizyty 19-latka przyznała, że ponad 3,5 roku wcześniej w trakcie stosunku, do pochwy włożono jej korek z butelki lakieru do włosów. Na własną rękę próbowała wyjąć ciało obce, jednak bezskutecznie.

Nastolatka ze wstydu, ale także w obawie o ocenę otoczenia, nie zdecydowała się wcześniej zwrócić o pomoc. Do ginekologa trafiła ze względu na problemy ze strony układu moczowego. Poza tym jej cykle miesiączkowe były prawidłowe.

Badanie wykazało obecność ciała obcego w pochwie "wraz z tkanką ziarninową i guzowatością nad ciałem obcym w okolicy cewki moczowej". Specjaliści usunęli korek standardowymi narzędziami ginekologicznymi. Niestety, nie obyło się bez amputacji cewki.

Ciała obce w pochwie - jak przebiega leczenie?

Ciało obce w pochwie może powodować ogromne uszkodzenia dróg rodnych. Niezależnie od tego, czy jest to tampon, środek antykoncepcyjny, zabawka erotyczna lub jakikolwiek inny przedmiot. W opisanym przypadku medycznym sytuację skomplikował fakt, że 19-latka początkowo nie miała żadnych objawów.

Zwykle – gdy przedmiot nie zostanie usunięty z pochwy – może powodować różne symptomy takie jak pojawienie się wydzieliny o nieprzyjemnym zapach, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie. Może także wystąpić ból albo ucisk pochwy i jej okolicy, a w konsekwencji doprowadzić do infekcji lub uszkodzenia pobliskich tkanek.

Należy pamiętać, że specjalista chce pomóc, a nie oceniać, nawet w przypadku najdziwniejszych przypadków, z jakimi zwracają się do niego pacjenci. W przypadku ciał obcych w pochwie leczenie obejmuje przede wszystkim usunięcie obiektu i jeśli wystąpiła infekcja, przepisanie leków. Wówczas objawy powinny ustąpić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki