Ćwiczysz uważność? Nie popełniaj tych błędów

2021-11-09 13:24

Uważność (inaczej mindfulness) to umiejętnośc skierowania uwagi na to, co dzieje się w danej chwili wokół nas. Trening uważności może okazać się bardzo pomocny w leczeniu depresji, uzależnień i zaburzeń odżywiania. Czym jest dla ciebie uważność?

Ćwiczysz uważność? Nie popełniaj tych błędów
Autor: Getty Images

Uważność wywodzi się z tradycji buddyjskiej i stosowana jest w środowiskach zachodnich od lat 70. XX wieku. Wykazano, że ćwiczenie uważności potrafi zmienić sposób i proces myślenia oraz prowadzi do wewnętrznej równowagi. Metoda uważności wykorzystywania jest w terapiach między innymi leczenia depresji czy uzależnień.

Joga - układ powitanie słońca

Zespół naukowców z University of Waterloo przeprowadził metaanalizę, z której wynika, że dla większości z nas uważność to obserwacja, świadome działanie i wzmożona percepcja. Niektórzy uczestnicy stwierdzili, że uważność pomaga w nawiązaniu szczególnej relacji z bieżącym doświadczeniem, ale... oni tego nie robią.

Uczeni podkreślają, że uważność polega zarówno na byciu świadomym, jak i na zaangażowaniu we wszystko, co przyniesie los. Okazało się, że jednak unikamy głębokiego podejścia do wielu spraw i częściej nasza uwaga skupia się nie na prawdziwych emocjach, tylko na wykreowanych emotikonach.

Według uczonych uważność z naukowego punktu widzenia wykracza poza zwykłe łagodzenie stresu oraz wymaga zrozumienia i przepracowania sytuacji lub bodźców, które go wywołują. Jak wyjaśnił jeden z autorów badania psycholog Igor Grossmann, "w rzeczywistości konfrontacja ze stresorami ostatecznie skutkuje złagodzeniem stresu". Dodał, że uważność obejmuje dwa główne wymiary: świadomość i akceptację. 

Ważne jest zaangażowanie w to, co doświadczamy

Jak zmaksymalizować korzyści płynące z treningu uważności? Zdaniem uczonych musimy być aktywni, czyli zaangażowani w to, co daje los oraz koncentrować się na problemach i szukać rozwiązań. A nie traktować trening uważności jako "szybki sposób na uśmierzenie cierpienia". W ramach badania wywnioskowano, że ludzie pojmują uważnośc jako świadomość tego, co tu i teraz, ale nie mają potrzeby, by angażować się w to bycie na 100 proc. Co radzą uczeni?

  • Wykorzystywać uważność do radzenia sobie ze stresem.
  • Używać mniej emotikonów w rozmowach (on-line) z bliskimi i znajomymi.
  • Bardziej angażować się w to, co dzieje się tu i teraz.