Ćwiczenia "dwuzadaniowe" uchronią przed demencją. Neurolog wyjaśnia, co to

2024-02-28 8:14

Demencji nie da się wyleczyć. Można jednak stymulować pracę mózgu, aby nieco opóźnić jej rozwój. Eksperci zdradzają, jakie są najlepsze ćwiczenia, które mogą uchronić przed chorobą Alzheimera. To nic skomplikowanego, a może przynieść efekty.

Ćwiczenia dwuzadaniowe uchronią cię przed demencją. Nurolog wylicza przykłady
Autor: Getty Images & Facebook / Dr Robert Love Ćwiczenia "dwuzadaniowe" uchronią cię przed demencją. Nurolog wylicza przykłady

Demencja nie stanowi naturalnego procesu starzenia. Oznacza to, że można znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia lub spowolnić jej rozwój, jeśli się pojawi. Jak zaznaczają badacze, wyróżnia się kilka czynników, które mogą wpłynąć na zminimalizowanie zagrożenia zespołem otępiennym. Na tej liście znajduje się m.in. zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Najlepsze ćwiczenia, które opóźniają alzheimera

Ekspertka Heather Sandison rozmawiała na swoim kanale na TikToku z neurobiologiem dr Robertem Love, który na co dzień zajmuje się pacjentami z chorobą Alzheimera. Według niego ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność umysłową, a co za tym idzie, są niezwykle ważne w zmniejszeniu ryzyka rozwoju tego schorzenia neurodegeneracyjnego.

- Moje ulubione ćwiczenie to takie, o którym najprawdopodobniej nie słyszałaś. Chodzi o ćwiczenie dwuzadaniowe, które polega na wykonywaniu dwóch złożonych czynności w tym samym czasie. Musisz jednocześnie zaangażować się fizycznie i umysłowo – wyjaśnia dr Love.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Dodaje, że najprostszym przykładowym ćwiczeniem jest rozmowa w trakcie chodzenia. – Idź na spacer z ukochaną osobą i po prostu rozmawiaj – podpowiada neurobiolog.

Zamiast siedzieć, lepiej chodzić i rozmawiać

Z kolei dr Sandison, które opiekuje się pacjentami z demencją, zaleca też, aby pytać bliską osobę z zaburzeniami funkcji poznawczych o datę urodzin lub inne ważne wydarzenia w celu pobudzenia jej pamięci. – Podczas spaceru można też wspólnie rozpoznawać rośliny lub drzewa spotkane na drodze – wyjaśnia.

Innym doskonałym przykładem ćwiczenia dwuzadaniowego dla osób z wyższymi zdolnościami poznawczymi jest taniec towarzyski. Aby chronić mózg przed alzheimerem, warto stosować podejście wieloaspektowe.

- Ćwiczenia dwuzadaniowe są skuteczne, ale także należy pamiętać m.in. o zdrowym odżywianiu, higienie snu, radzeniu sobie ze stresem oraz unikaniu samotności – tłumaczy dr Sandison. – Jest wiele rzeczy, które można zrobić, by obniżyć ryzyko choroby Alzheimera. Nigdy nie pozwól, aby ktoś ci wmówił, że nie możesz nic zrobić – skwitowała.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki