Cukrzyca jest jak gra, której reguły zmieniają się codziennie. Druga edycja poradnika o cukrzycy

2022-01-10 8:50

19 stycznia ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde druga edycja poradnika „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” autorstwa Bożeny Stasiak i Izy Radeckiej, skierowanego zarówno dodiabetyków, jak i osób, które chcą uchronić się przed zachorowaniem na tę poważną chorobę metaboliczną.

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”
Autor: Materiały prasowe „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” zawiera najbardziej aktualne informacje na temat przyczyn choroby, jej rozpoznania, odmian, powikłań, nowoczesnych terapii, najnowszych odkryćw diabetologii oraz przydatne wskazówki dotyczące profilaktyki i codziennego życia z cukrzycą – dorosłych, dzieci, seniorów, kobiet w ciąży.

Życie z cukrzycą

Cukrzyca jest jak gra, której reguły zmieniają się codziennie i trzeba uczyć się ich na bieżąco. Do wygranej konieczna jest wiedza i zaangażowanie w proces leczenia. Osoba z cukrzycą, stosując odpowiednią terapię, prowadząc zdrowy styl życia, kontrolując dietę i masę ciała oraz dbając o aktywność fizyczną, może normalnie funkcjonować i podejmować trudne wyzwania.

Wielu diabetyków uprawia sporty, osiągając wyniki budzące podziw wśród zdrowych, jest aktywnych zawodowo, towarzysko, społecznie, by wspomnieć tylko ludzi z pierwszych stron gazet, jak Tom Hanks, Halle Berry, Steven Redgrave, Lila Grace Moss Hack czy Olaf Lubaszenko.

Cukrzyca - epidemia XXI w.

Światowa Organizacja Zdrowia – ze względu na lawinowy wzrost liczby osób chorujących na cukrzycę – uznała tę poważną metaboliczną chorobę za epidemię XXI w. W 1980 roku na świecie były sto pięćdziesiąt trzy miliony cukrzyków, dziś jest ich już trzysta siedemdziesiąt jeden milionów, w 2001 roku w Polsce pod opieką poradni diabetologicznych i lekarzy POZ znajdowało się niecałe osiemset tysięcy osób z cukrzycą, obecnie - ponad dwa miliony. Warto więc poznać tę groźną chorobę, korzystając z kompleksowego, wiarygodnego źródła, jakim jest poradnik „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”.

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika „Zdrowie”. Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i „Kryształowe Pióro".

Poradnik „Cukrzyca” autorstwa Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak dostępny będzie w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Zapraszamy na stronę wydawnictwa www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Fragment książki „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”

CUKRZYCA

Iza Radecka, Bożena Stasiak

I

Obiecujące odkrycia

Lista nowych odkryć w diabetologii przybliżających nas do tego, że życie z cukrzycą będzie coraz łatwiejsze, a niewykluczone, że wreszcie uda się tę chorobę pokonać, jest coraz dłuższa. To np. implanty rozmiarów karty kredytowej, w formie plastra, produkujące insulinę (ViaCyte’s PED-Direct device). Zastosowane w nich komórki macierzyste mogą dojrzewać i produkować insulinę w sposób jak najbardziej naśladujący fizjologię. Naukowcy dość długo borykali się z uzyskaniem stabilności tych komórek, ale już udało się problem przezwyciężyć.

Dużo nadziei naukowcy wiążą z „dziewiczymi komórkami beta” znajdującymi się na zewnętrznych granicach wysepek trzustkowych. W przyszłości mogą one być wykorzystywane do pozyskiwania dojrzałych komórek beta, które byłyby zdolne do wytwarzania insuliny bez ryzyka odrzutu.Być może już niebawem poziom cukru, zamiast we krwi, będziemy mierzyć... we łzach lub w pocie. W pracowniach naukowych powstały soczewki kontaktowe sprzężone z aplikacją, która mierzy poziom cukru we łzach. Inna metoda zakłada o wiele prostszy sposób – badanie cukru w pocie za pomocą wskaźnika podobnego do papierka lakmusowego.

Naukowcy wzięli również pod lupę niektóre leki i szczepionki, które – stosowane profilaktycznie – mogą przyczynić się do ograniczenia zachorowań na cukrzycę.