COVID może powodować zmiany w łożysku. Co to oznacza dla przyszłych mam?
Łożyska 16 kobiet, które w ciąży chorowały na COVID-19 były mnisze i wykazały pewne zmiany, świadczące o nieprawidłowym przepływie krwi przez ten ważny dla płodu organ. Dla lekarzy to znak, aby bardziej monitorować kobiety w ciszy zakażone koronawirusem.
Informacje opublikowane w American Journal of Clinical Pathology dotyczą badań patologicznych wykonanych na łożyskach matek chorych na COVID. Ocena 16 organów, które pełnią rolę płuca, jelit, nerek i wątroby dla płodu, pobierają tlen i składniki odżywcze z krwiobiegu matki i odbierają produkty przemiany materii, wykazała, że zachodziły w nich zmiany związane z nieprawidłowym przepływem krwi.
Łożyska pod kontrolą
Badania łożyska zostały przeprowadzone zaraz po porodzie i wykazywały obecność zmian, świadczące o nieprawidłowym przepływie krwi między matkami i ich dziećmi rozwijającymi się w macicy. Zdaniem lekarzy może to być nowe powikłanie COVID-19. Jego odkrycie pozwoli na lepsze monitorowanie przyszłych mam chorych na infekcję koronawirusową.
Jak informują specjaliści podpisujący się pod badaniem, piętnaście z badanych pacjentek urodziło żywe niemowlęta w trzecim trymestrze ciąży, jedna pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży. Ciąże kobiet, który urodziły zdrowe dzieci przebiegały normalnie i nikt nie oczekiwał, że coś złego będzie się działo z ich łożyskami. Tymczasem znaleziono w nich zmiany.
Zmianami i skrzepy w łożysku
Łożyska miały dwie typowe nieprawidłowości: wskazywały niedostateczny przepływ krwi od matki do płodu spowodowany wadą naczyń krwionośnych matki i skrzepy krwi w łożysku, zwane skrzeplinami międzykręgowymi. Dzieci rodziły się zdrowe, ale wiele łożysk było mniejszych niż powinno być, co wskazuje, że przepływ krwi w łożysku był blokowany.
„Mamy teorię, że u pacjentek z COVID-19 występują problemy z krzepnięciem i uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Koronawirus ma tendencję do tworzenia skrzepów w łożysku” - powiedział dr Jeffrey Goldstein z Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Zdaniem specjalistów, kobiety z COVID powinny być ściślej monitorowane pod katem przepływu krwi, poziomu dostarczania tlenu oraz oceny wzrostu płodu.
Czytaj: Przedwczesne oddzielanie się łożyska
Koronawirus w ciąży nie daje objawów? Szpitale w Nowym Jorku testują!
Koronawirus powoduje krzepnięcie krwi i prowadzi do udarów!
Porady eksperta