Coraz więcej zakażeń HIV w Polsce. Pacjentów dwukrotnie więcej niż rok temu
Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji - mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. W 2022 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost zakażeń. Dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę lub nie mających możliwości skontaktowania się z doradcą, powstał nowy portal, na którym znajdują się wszystkie ważne informacje o wirusie HIV.
Życie z HIV
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego nie pozostawiają złudzeń. Liczba pacjentów zakażonych wirusem HIV rośnie. W 2021 roku diagnozę usłyszało 401 osób, a w analogicznym okresie w tym roku było ich ponad dwukrotnie więcej czyli 880.
- Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania – wyjaśnia dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, a także prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
Osoby zakażone wirusem HIV, które podejmują leczenie mogą żyć normalnie. By tak funkcjonować wystarczy testować się w kierunku wirusa oraz przyjmować odpowiednie leki.
Jak wykonać test na HIV?
W Polsce istnieje 29 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których osoba zakażona może uzyskać niezbędne informacje na temat leczenia i życia z HIV. W punktach możesz także wykonać test na HIV. Pamiętaj, że jego wykonanie jest bezpłatne i anonimowe.
Pacjent może także skorzystać z darmowej terapii lekami antyretrowirusowymi, która nie dopuszcza do rozwoju AIDS i ogranicza możliwość transmisji wirusa.
Dla osób, które nie mają możliwości wykonać badań, powstał portal Akademii Pozytywnego Życia - www.pozytywnezycie.eu. Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony mówi: "Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę".
Niezależnie od tego czy chorujesz na HIV, czy jesteś zdrowy, zawsze musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Przede wszystkim zawsze używaj prezerwatyw i unikaj ryzykowanych zachowań.