Co zaraźliwe ziewanie mówi o twojej osobowości? Zaskakujące badanie

2021-12-14 14:17

Ziewanie jest zaraźliwe i to wiemy wszyscy. No prawie wszyscy: okazuje się, że w przypadku pewnych osób to, że ktoś obok ziewa, nie ma najmniejszego znaczenia, gdyż nie reagują tak jak większość. Dlaczego? To właśnie postarali się wyjaśnić badacze, a wyniki ich obserwacji mogą budzić zdziwienie.

Ziewanie jest zaraźliwe
Autor: Getty Images

Zjawisko „zaraźliwego” ziewania jest dobrze udokumentowane. Zdecydowana większość z nas zna je jednak z własnych doświadczeń: zaczynamy ziewać, gdy tylko obok ktoś ziewnie (przy czym wiek tej osoby nie ma znaczenia), zobaczymy ziewanie na filmie, a nawet gdy o ziewaniu tylko pomyślimy.

Istnieje jednak grupa osób, w których przypadku wygląda to inaczej. Po prostu – to, że ktoś ziewa, nie robi na nich wrażenia.

Poradnik Zdrowie: sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Dlaczego? Zjawisko to postanowił dogłębniej zbadać międzynarodowy zespół naukowców, skupiony wokół psychologa Andrew Gallupa (State University of New York Polytechnic Institute) i biologa Jorga Massena (Uniwersytet w Utrechcie). Wyniki badania opublikowano w Scientific Reports.

Badacze oparli się na wcześniejszych analizach sugerujących, że o tym, czy ktoś jest mniej, czy bardziej podatny na zaraźliwe ziewanie, mogą decydować pewne cechy osobowości. W szczególności mniej podatne na ziewanie miały być osoby, u których przeważają psychopatyczne cechy osobowości.

Wcześniejsze badania wykazały ten związek, jednak – jak twierdzą autorzy tej analizy – oparte były na obserwacji stosunkowo niewielkich i jednorodnych grup studentów. Obecne badanie było dużo większe – naukowcy zrekrutowali do niego ponad 450 osób z 50 krajów, w wieku od 18 do 58 lat. Analiza miała charakter zdalny: uczestnikom badania pokazano przez internet filmy przedstawiające ziewających ludzi, a następnie poproszono o wypełnienie kwestionariusza i odpowiedzenie na pytania dotyczące m.in. zachowania podczas oglądanych filmów, a także wypełnienie specjalistycznych ankiet mierzących cechy osobowości.

Wyniki badania potwierdziły to, co pokazały już wcześniejsze, dużo mniejsze, analizy: osoby, które w kwestionariuszach psychologicznych wykazywały cechy psychopatii zarażały się ziewaniem dużo rzadziej, niż pozostali uczestnicy testu. Najczęściej natomiast zaraźliwie ziewały osoby z przewagą emocjonalnych i interpersonalnych cech osobowości.

Jak podsumował te wyniki jeden z autorów badania, dr Andrew Gallup: Osoby z osobowością psychopatyczną cechują się zmniejszoną empatią i mimikrą, mają też niższą zdolność odczytywania emocji, przez co mogą być mniej podatne na zaraźliwe ziewanie.

Nie oznacza to jednak jeszcze, że każdy, kto nie ziewa na widok ziewającej osoby, jest psychopatą: badacze podkreślają, że znaczenie ma również poziom zmęczenia: osoby, które są wypoczęte będą zarażać się ziewaniem rzadziej od tych, którym przydałby się odpoczynek.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-021-03159-1