Cierpisz na migrenę? Medyczna marihuana może okazać się pomocna w walce z tą chorobą

2022-08-12 14:26

Migrena to ciężki przeciwnik, który bez żadnego ostrzeżenia może doprowadzić do silnych bólów głowy, nudności i innych dolegliwości. Potrafi uprzykrzyć życie. Dla wszystkich, którzy cierpią na tę chorobę, pojawił się nowy promyk nadziei w postaci preparatów z konopi. Według najnowszych badań mogą one okazać się pomocne w walce z napadami tej choroby.

Kobieta , siedząca przy biurku cierpi na ból głowy
Autor: Getty Images

Migrena jest to choroba przewlekła, która dotyka jedną na dziesięć osób na świecie. Charakteryzuje się występowaniem napadowych, silnych bólów głowy. Z reguły ból obejmuje jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się przy nawet niewielkiej aktywności fizycznej. Atakom mogą jednak towarzyszyć także inne dolegliwości takie jak: nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz inne bodźce.

Migrena obniża jakość życia

Migrenowe bóle głowy może wywoływać wiele czynników (m.in. stres, zmiany hormonalne u kobiet, zmiany pogody czy rytmu snu), w tym także to, co jemy i pijemy. O migrenie i jej metodzie leczenia napisali naukowcy z University of Arizona na łamach czasopisma "Frontiers in Neurology". Ta publikacja ukazała się w maju tego roku.

Uczeni odkryli, że preparaty z konopi mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu migreny. W swojej analizie bazowali na wcześniejszych ustaleniach na temat wpływu kannabinoidów tzw. grupa organicznych związków chemicznych na pacjentów cierpiących na napady migreny. Celem tego przeglądu była określenie czy dawki medycznej marihuany są skuteczne i bezpieczne w leczeniu migreny. Łącznie zidentyfikowali 12 badań, które zajmowały się tym zagadnieniem. Obejmowały 1 980 osób chorujących na migrenę.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Marihuana medyczna a migrena

Amerykańscy badacze wywnioskowali, że kannabinoidy, występujące w roślinach, mogą okazać się pomocne w walce z migreną. Ich wyniki dowiodły, że stosowanie preparatów z konopi, po 30 dniach, skutecznie zmniejszyły dolegliwości migrenowe i częstość napadów w miesiącu. Z kolei po sześciu miesiącach poprawiła się ogólna jakość uczestników – przyjmowanie tych preparatów znacznie złagodziło nudności i wymioty, które często występują w parze z atakami migreny.

Jak ustalili naukowcy, medyczna marihuana była o 51 proc. bardziej skuteczna w zmniejszaniu nasilenia i częstości występowania napadów migreny w porównaniu do produktów, które nie miały w składzie kannabinoidów. W porównaniu z amitryptyliną, preparaty z konopi były pomocne w przerywaniu ataku lub złagodzeniu przebiegu migreny wśród 11,6 proc. uczestników.

Według badaczy istnieją dowody na poparcie tezy, że medyczna marihuana może być dobrą metodą walki z migreną. Może ona sprawdzić się zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu atakom.

Naukowcy zaznaczyli, że potrzebne są jeszcze dobrze opracowane badania eksperymentalne, które poddadzą ocenie skuteczność i bezpieczeństwo marihuany medycznej w leczeniu migreny u dorosłych.