Cichy zabójca XXI wieku. To zaburzenia ma 21 milionów Polaków

2024-02-22 13:00

Hipercholesterolemia, znana także jako zaburzenie lipidowe, dotyka około 21 milionów Polaków, co stanowi ponad 60% dorosłej populacji naszego kraju. Nieleczone przyczynia się do przedwczesnej śmierci. Nie ignoruj pierwszych objawów!

Cichy zabójca XXI wieku. To zaburzenia ma 21 milionów Polaków
Autor: Getty Images Cichy zabójca XXI wieku. To zaburzenia ma 21 milionów Polaków

To schorzenie charakteryzuje się nadmiernym poziomem cholesterolu we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Niestety, diagnoza często następuje późno, najczęściej około 45. roku życia, kiedy to mogą występować już znaczące komplikacje.

Gadaj Zdrów: Pani Grażyna oddała nerkę mężowi. „Moja radość była chyba większa niż jego”

Hipercholesterolemia - co to jest

Hipercholesterolemia nie zawsze objawia się dolegliwościami, co utrudnia wczesne rozpoznanie. Stan ten, jeśli nie jest kontrolowany, może prowadzić do rozwoju groźnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Szacuje się, że do roku 2030 liczba zgonów związanych z powikłaniami sercowo-naczyniowymi spowodowanymi miażdżycą sięgnie aż 23,3 milionów rocznie na całym świecie.

Niski poziom świadomości dotyczącej hipercholesterolemii zarówno wśród pacjentów, jak i niektórych lekarzy, dodatkowo utrudnia skuteczne zarządzanie tym problemem zdrowotnym.

Hipercholesterolemia - cichy zabójca

Hipercholesterolemia, często określana jako "cichy zabójca XXI wieku", to zaburzenie metabolizmu lipidów, które charakteryzuje się podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zwłaszcza frakcji LDL. Istnieją dwie główne postaci tego schorzenia: pierwotna, będąca wynikiem czynników genetycznych, oraz wtórna, związana z długotrwałym stosowaniem niektórych leków lub występowaniem innych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

Najbardziej niepokojącym aspektem hipercholesterolemii jest to, że przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Wielu pacjentów dowiaduje się o swoim stanie zdrowia zbyt późno, kiedy to powikłania miażdżycowe, zawał serca lub udar już wystąpiły. Długotrwała hipercholesterolemia jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które odpowiadają za znaczną część zgonów w Polsce.

Hipercholesterolemia - diagnoza

Diagnoza hipercholesterolemii opiera się głównie na wynikach badań krwi, zwłaszcza lipidogramu, który ocenia poziom cholesterolu i innych lipidów. Leczenie i zapobieganie temu zaburzeniu często wymaga zmiany stylu życia, w tym zdrowej diety, eliminacji czynników ryzyka oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Regularne badania kontrolne są kluczowe dla monitorowania poziomu cholesterolu i skutecznej interwencji w przypadku jego nieprawidłowości.

Wśród osób dotkniętych hipercholesterolemią znajduje się także grupa pacjentów, u których występuje ekstremalnie wysoki poziom cholesterolu, często wynoszący nawet kilkaset miligramów na decylitr krwi. U tych osób czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę, dlatego ważne jest, aby członkowie rodzeństwa z rodzin z wysoką zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe przeszli odpowiednie badania już od najmłodszych lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki