Chciała obniżyć cholesterol na własną rękę. Skończyła z "rozwaloną" wątrobą

2022-12-02 15:45

O tym, jak niebezpieczne w skutkach może być przyjmowanie suplementów bez nadzoru lekarza przekonała się pewna 64-latka. Zamiast statyn, stosowała tabletki zawierające czerwone drożdże ryżu. Niestety, wykończyło to jej wątrobę.

Chciała obniżyć cholesterol na własną rękę. Skończyła z rozwaloną wątrobą
Autor: Getty Images Chciała obniżyć cholesterol na własną rękę. Skończyła z "rozwaloną" wątrobą

Eksperci nieustannie przestrzegają przed przyjmowaniem suplementów diety na własną rękę. Każda taka decyzja powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem. To ważne, ponieważ niektóre składniki suplementów mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi już lekami, a tym samym powodować osłabienie lub nasilenie niepożądanych objawów. 

Kontrola poziomu cholesterolu

Zamiast statyn brała suplement diety

Kobieta zamiast statyn na obniżenie cholesterolu, przyjmowała tabletki z czerwonymi drożdżami ryżu. Przypadek 64-latki został opisany w czasopiśmie BMJ.

Czytaj też: Statyny przyjmują miliony osób. Badania ujawniły rzadkie skutki uboczne

Tego rodzaju środki zawierają monakolinę K - substancję, która ma zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi. Okazuje się jednak, że ten sam związek znajduje się także w lekach pod nazwą lowastatyna.

Należy także podkreślić, że suplementy diety nie podlegają tak rygorystycznym przepisom, jak leki, przez co często są to środki niedostatecznie zbadane pod kątem czystości substancji w nich zawartych. W wielu przypadkach zdarza się także, że zawartość substancji leczniczej w tych samych partiach produktu jest różna i inna od tego, co widnieje na etykiecie. To z kolei może powodować, że w organizmie dojdzie do jej nadmiaru, który może zaszkodzić zdrowiu. 

Nietypowe objawy po przyjęciu suplementu

Po sześciu tygodniach kuracji kobieta zaczęła odczuwać dyskomfort trawienny, miała wzdęcia i ciągłe uczucie pełności. Zabarwienie moczu zmieniło swój odcień na zdecydowanie ciemniejszy, poza tym 64-latka szybciej się męczyła. W dodatku, po pewnym czasie rozwinęła się żółtaczka. Kobieta zgłosiła się po pomoc.

Lekarze nie mieli wątpliwości, że powodem tych objawów jest uszkodzona wątroba, zabronili jej dalszą kurację suplementem. 64-latkę poddano terapii sterydowej w celu zregenerowania wątroby. Kobieta wraca teraz do zdrowia i jak sama przyznała - żałuje, że sięgnęła po suplementy.

Nawet naturalne substancje mogą stanowić zagrożenie

Istotne jest, aby nie kupować żadnych "cudownych tabletek" z nieznanego źródła, ponieważ może się to skończyć nieprzyjemnymi, a nawet niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami.