Statyny przyjmują miliony osób. Badania ujawniły rzadkie skutki uboczne

2022-10-28 7:47

Statyny to leki powszechnie przepisywane w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Są skuteczne, bezpieczne i zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane, jednak w bardzo rzadkich przypadkach mogą powodować nieprzyjemne efekty uboczne: wypadanie włosów i swędzącą wysypkę.

Statyny przyjmują miliony osób. Badania ujawniły rzadkie skutki uboczne
Autor: Getty Images

Statyny blokują działanie enzymu, który wykorzystuje wątroba w procesie produkcji cholesterolu. Dzięki temu spowalniają rozwój blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych, a nawet doprowadzają do jej zmniejszenia.

Stosuje się je u osób z podwyższonym cholesterolem po to, by go obniżyć i zmniejszyć w ten sposób ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Istnieją różne typy statyn, a leki te są bardzo popularne i powszechnie stosowane na całym świecie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Wypadanie włosów po statynach jest bardzo rzadkie 

Jak każdy lek, tak i statyny mogą powodować skutki uboczne. Do tych najrzadszych zaliczane jest wypadanie włosów i łysienie - jak wynika z danych udostępnionych przez Harvard Health - dotyka ono zaledwie około 1 proc. osób, które przyjmują statyny. Co ciekawe, liczba ta nie zmienia się od 1997 roku, kiedy zaczęto przepisywać pacjentom te leki.

Nie wiadomo, czemu przyjmowanie statyn nasila wypadanie włosów - prawdopodobnie ma to związek z faktem, że cholesterol jest ważnym elementem budulcowym hormonów steroidowych, które uczestniczą w procesach wzrostu włosów. Ten efekt uboczny potwierdziły badania.

W jednym z nich, opublikowanych w American Journal of Medicine zbadano łysienie związane z atorwastatyną. Było to studium przypadku 38-letniej kobiety przyjmującej atorwastatynę wraz z innymi lekami. Lek obniżył cholesterol, jednak pacjentka zaczęła skarżyć się na postępujące wypadanie włosów. Kilka tygodni po odstawieniu statyny rozpoczął się wzrost nowych włosów. Jak podali badacze, "wzorzec wypadania włosów u pacjentki silnie sugeruje związek między atorwastatyną a łysieniem”.

Niezwykłym skutkiem ubocznym jest też swędząca wysypka

Efekty uboczne związane ze statynami analizowali również dermatolodzy. Okazało się bowiem, że ich przyjmowanie może wywoływać zmiany skórne. Podobnie, jak w przypadku wypadania włosów, tak i swędzące wysypki są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym tego leku.

W badaniu, którego wyniki opisano w National Library of Medicine lekarze analizowali przypadek 65-letniej kobiety, u której po kilku miesiącach leczenia simwastatyną rozwinęły się zmiany skórne - łuszczycopodobne zapalenie skóry. Zmiany te pojawiły się na dłoniach oraz na bocznej granicy języka. Jak napisano w badaniu, objawy te zniknęły po odstawieniu simwastatyny i ponownie pojawiły się w ciągu trzech miesięcy leczenia rosuwastatyną.