Ceny prywatnych wizyt u lekarza biją rekordy. Wzrosły aż o 235%
Eksperci porównywarki cenowej ubea.pl wyliczyli, jak w ciągu dwóch dekad wzrosły ceny za prywatne wizyty u lekarza. Dane nie napawają optymizmem. "Rosną szybciej niż inflacja" – napisali w raporcie, który przytoczyła "Rzeczpospolita".
Z najnowszego raportu sporządzonego przez grupę ekspertów ubea.pl i multiagencji ubezpieczeniowej Unilink nie płyną dobre wiadomości dla pacjentów. Wnikliwie w nim prześledzono dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczące cen za prywatne wizyty u lekarza. W 2002 roku konsultacja u specjalisty kosztowała 48 zł, lecz z biegiem lat cennik uległ drastycznej zmianie. W 2022 roku średnia cena za poradę oscylowała w granicy 161 zł.
Tak wzrosły ceny prywatnych konsultacji u specjalistów
Eksperci zatem wyliczyli, że koszt konsultacji u specjalistów wzrósł aż o 235 proc. w ciągu 20 lat. Według szacunków w okresie od 2002 do 2022 roku łączna inflacja wyniosła około 54 proc. Jak czytamy w raporcie, który przytoczyła "Rzeczpospolita", "koszty prywatnych wizyt u specjalistów rosły znacznie szybciej niż inflacja, czyli realnie drożały".
Ekspert ubea.pl Andrzej Prajsnar wyjaśnił w rozmowie dla serwisu rp.pl, że "17 proc. wzrost kosztu prywatnych wizyt lekarskich z 2022 r. był największy co najmniej od 1999 roku, a 12 proc. wzrost odnotowano także w 2020 roku".
W raporcie również zauważono ciekawą zależność – ceny za wizyty prywatne u lekarza rosły szybciej niż przeciętne płace w gospodarce narodowej. Średnia płaca w latach 2002-2022 urosła o 195 proc., bez odliczenia inflacji.
Drastyczne podwyżki cen wizyt prywatnych
Największe podwyżki konsultacji odczuli pacjenci jednak w ubiegłym roku. Jak pokazują dane, "w 2022 roku wizyty lekarskie podrożały średnio o 17 proc., a jeszcze więcej, o 17,3 proc. wzrosły ceny wizyt w gabinecie dentystycznym". Z kalkulacji ekspertów wynika, że "generalnie znacząco wzrosły ceny wszystkich produktów i usług z szeroko pojętej kategorii zdrowie".
Główny Urząd Statystyczny odnotował w sektorze ochrony zdrowia roczny wzrost cen na poziomie 9,1 proc. Oznacza to, że w listopadzie 2022 roku ceny za wyroby i usługi medyczne podrożały o około 1/10 więcej niż rok wcześniej.