Brytyjski wariant koronawirusa szaleje. Ma nową mutację

2021-02-04 16:59

Pojawiła się nowa mutacja brytyjskiego wariantu koronawirusa o nazwie E484K. Wcześniej naukowcy zauważyli ją w brazylijskim i południowoafrykańskim wariancie SARS-CoV-2. Czy to może mieć wpływ na zmniejszenie skuteczności szczepionki przeciw COVID-19?

Brytyjski wariant koronawirusa szaleje. Ma nową mutację
Autor: Getty Images

Szalejący brytyjski wariant wirusa, który wywołuje niepokój na całym świecie, znowu zmutował. Ta nowa mutacja nosi nazwę E484K. Dane z raportu opublikowanego przez Public Health England (PHE) pokazują, że dostrzeżono zmiany w 11 na 214 tys. próbek brytyjskiego wariantu.

Naukowcy są z jednej strony nieco zaskoczeni faktem, że mutacja pojawiła się oddzielnie w wariancie brytyjskim, ale z drugiej – można było tego oczekiwać. - Nabycie mutacji może być spowodowane rekombinacją z jednym z południowoafrykańskich lub brazylijskich wariantów wirusów, które mogły wspólnie zakażać tę samą komórkę. Takie zjawisko obserwujemy w przypadku różnych wirusów grypy, ale w przypadku koronawirusów jest to znacznie rzadsze – wyjaśnił prof. Julian Tang, wirusolog kliniczny z Uniwersytetu w Leicester.

Ekspert rozważał, że „być może jednak powstało to w wyniku równoległej ewolucji w populacji ludzkiej”. - W miarę jak wirus dostosowuje się do nowego żywiciela. Wirusy mogą ewoluować jedynie przez ciągłą replikację – dodał.

W opinii prof. Juliana Tanga „to kolejny powód, dla którego trzeba ściśle przestrzegać ograniczeń związanych z koronawirusem. - W przeciwnym razie wirus może nie tylko dalej się rozprzestrzeniać, ale także ewoluować – stwierdził.

Nowe mutacje a skuteczność szczepionek

Rodzą się mimo wszystko obawy, czy mutacja E484K może, lecz też wcale nie musi, zmniejszać skuteczność przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka Novavax wykazuje skuteczność w 85,6 proc. przeciw wariantowi brytyjskiemu. Jedynie około 50-60 proc. przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu (501Y.V2). Naukowcy nie są na razie w stanie podać, która mutacja miała na to wpływ.

Jak ogłosił wcześniej amerykański koncern Pfizer, opracowany preparat jest skuteczny wobec COVID-19 z mutacją N501Y, występującą w brytyjskiej odmianie koronawirusa. To było, zanim pojawił się wariant brytyjski B.1.1.7.

Brytyjski wariant mutuje się coraz bardziej, co oznacza, że konieczne będzie przeprowadzenie badań innych mutacji w tym szczepie i w jego najnowszym wariancie E484K.

Źródło: Science Media Center

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?